Chirurgia stomatologiczna

W klinikach dentystycznych S Dental Clinic w Warszawie ma Ursynowie i na Bielanach oraz w Piasecznie przeprowadzamy pełen zakres zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. W ramach prowadzonej działalności wykonujemy leczenie, którego nie można przeprowadzić z zastosowaniem stomatologii ogólnej, czyli metodami zachowawczymi. Interwencja chirurgiczna w niektórych przypadkach jest po prostu niezbędna do tego, żeby osiągnąć zamierzone efekty leczenia i przywrócić zęby i przyzębie u pacjenta do prawidłowego stanu.

Etap diagnostyki przed leczeniem chirurgicznym zębów i przyzębia

Zanim przystąpi się do wykonania zabiegu chirurgicznego, najpierw konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, które pozwolą chirurgowi dobrać najlepszą w danym przypadku metodę leczenia, czyli wykonania zabiegu. Najczęściej w tym celu wykonywane są tomografia komputerowa 3D oraz pantomogram zębów. Na otrzymanych wynikach tych badań dokładnie widać stan jamy ustnej, tkankę kostną i zęby pacjenta. Oprócz badań diagnostycznych podczas przygotowań do zabiegu muszą też zostać przeprowadzone dokładne badanie stanu jamy ustnej oraz wywiad z pacjentem w celu określenia charakteru powstałych u niego problemów. Ważne jest także dobranie odpowiedniego sposobu znieczulenia pacjenta przed zabiegiem. Niezbędne jest określenie, czy pacjent nie jest uczulony na żaden składnik danego preparatu, żeby ominąć później ewentualne problemy.

W celu określenia ryzyka powstania podczas zabiegów jakichś problemów, konieczne jest też poznanie przez chirurga ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Zakres zabiegów przeprowadzanych w ramach chirurgii stomatologicznej

W ramach chirurgii stomatologicznej przeprowadzamy wiele różnych zabiegów, których celem jest przywrócenie u pacjentów pełnej funkcjonalności układu żucia. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą ekstrakcje zębów zatrzymanych, czyli takich, na które nie ma wystarczającej ilości miejsca w łukach zębowych, ekstrakcje ósemek, czyli zębów mądrości oraz usuwanie zębów, dla których jest już za późno, żeby je wyleczyć metodami zachowawczymi. W zakres zabiegów ze spektrum chirurgii stomatologicznej wchodzą także:

 • odsłanianie zatrzymanych zębów;
 • regeneracja kości;
 • resekcja wierzchołka korzenia i usuwania zmian zapalnych w zębie;
 • podcinanie wędzidełek;
 • podnoszenie dna zatoki szczękowej;
 • chirurgia przyzębia oraz operacyjne leczenie paradontozy;
 • chirurgia implantologiczna;
 • usuwanie torbieli w obrębie żuchwy i szczęki wraz z badaniem histopatologicznym;
 • chirurgia przedprotetyczna;
 • plastyka połączeń z zatoką szczękową.
 • hemisekcja i radektomia zębów, czyli zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, które mają na celu uratowanie bardzo chorych zębów przed ekstrakcją.

Wspomniana radektomia to zabieg, w trakcie którego usuwa się wszystkie korzenie sprawiającego dużo problemów zęba. Z kolei hemisekcja polega na usunięciu tylko połowy zęba, wraz z jego korzeniem. Po wykonaniu takich zabiegów niezbędna jest jeszcze odbudowa usuniętej wcześniej części zębów z wykorzystaniem stworzonej przez protetyka korony ceramicznej. Chirurdzy stomatologiczni często uczestniczą także w leczeniu prowadzonym przez innych specjalistów. W przypadku wszczepiania implantów zębowych, częstym zadaniem chirurga jest konieczna dla uzyskania odpowiedniej ilości miejsca na wszczep odbudowa kości, natomiast w leczeniu ortodontycznym w celu uzyskania odpowiedniej ilości miejsca w łukach do prawidłowego ustawienia wszystkich zębów, może być najpierw konieczna ekstrakcja wybranych zębów.

Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonujemy zarówno w gabinetach w Warszawie, na Ursynowie i na Bielanach, jak i w gabinecie w Piasecznie.

Chirurgia stomatologiczna Warszawa Bielany, Ursynów, Piaseczno
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta