Co należy wiedzieć o alignerach?

Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wykrytej wady zgryzu jest bardzo ważne, żeby zapewnić pacjentowi piękny uśmiech i możliwość prawidłowego przeżuwania pokarmów. Do tej pory w leczeniu ortodontycznym dorosłych pacjentów stosowano wyłącznie stałe aparaty na zęby. Teraz możliwości jest więcej i można skorzystać też z wygodniejszych i zapewniających znacznie lepszą estetykę uśmiechu alignerów. Na czym polega leczenie wady zgryzu z zastosowaniem alignerów? Co warto o nich wiedzieć?

Na czym polega leczenie wady zgryzu z użyciem alignerów?

Alignery to wykonane indywidualnie dla pacjenta przezroczyste nakładki, których stosowanie ma na celu właściwe ustawienie wszystkich zębów w lukach. Dzięki temu, że wykonane dla pacjenta alignery są idealnie dopasowane do ich uzębienia, na etapie planowania leczenia ortodontycznego można precyzyjnie opracować cały plan walki z wykrytą wadą zgryzu i przewidzieć osiągnięte później efekty terapii.

Noszone przez pacjenta alignery milimetr po milimetrze ustawiają wszystkie zęby w łukach na prawidłowych pozycjach. Niestety nie u każdego pacjenta możliwe jest osiągnięcie oczekiwanych efektów leczenia wady zgryzu z zastosowaniem przezroczystych nakładek. Decyzję o tym, czy w danym przypadku będzie to możliwe, podejmuje lekarz ortodonta po dokładnym obejrzeniu zgryzu pacjenta i wykonaniu niezbędnych badań diagnostycznych. Leczenie nakładkowe jest jednak coraz częściej stosowane i obecnie bardzo często daje znakomite rezultaty nawet przy leczeniu bardziej skomplikowanych wad.

Jakie są zalety stosowania alignerów w leczeniu ortodontycznym?

A dlaczego leczenie u ortodonty z zastosowaniem alignerów jest chętnie wybierane przez pacjentów? Zazwyczaj pacjenci, jeżeli tylko mają taką możliwość, bardzo chętnie decydują się na leczenie wady zgryzu z zastosowaniem nakładek. Alignery są przede wszystkim  bardzo wygodne i idealnie dopasowane do zgryzu są w pełni komfortowe w użytkowaniu. Leczenie ortodontyczne z zastosowaniem przezroczystych nakładek jest też bezinwazyjne i bezbolesne. Dodatkowo w trakcie leczenia przez cały czas można się pochwalić pięknym uśmiechem, bez żadnych nieestetycznie wyglądających drutów i innych metalowych elementów.

Co ma również wielkie znaczenie, alignery w każdej chwili można po prostu wyjąć z jamy ustnej. Dzięki temu można np. bez problemu zjeść posiłek czy zadbać o higienę jamy ustnej. Przezroczystą nakładkę można także zdjąć np. przed ważnym spotkaniem lub przed planowanych wystąpieniem publicznym.  To sprawia, że podczas leczenia wady zgryzu likwiduje się problemy z niewyraźnym mówieniem i można nadal realizować takie samo zadanie, jak wcześniej.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta