Na czym polega leczenie retencyjne u ortodonty?

Wykryta u pacjenta wada zgryzu zazwyczaj wymaga jak najszybszego rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Jeżeli się tego nie zrobi, można się po prostu narazić na powstanie wielu nieprzyjemnych objawów ubocznych. Po zakończeniu leczenia i noszenia aparatu ortodontycznego konieczne będzie także leczenie retencyjne. Na czym ono polega? Jaki jest cel retencji? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym wpisie na blogu kliniki S Dental Clinic.

Przebieg leczenia ortodontycznego wady zgryzu

Leczenie wady zgryzu jest długotrwałym procesem, którego celem jest prawidłowe ustawienie wszystkich zębów w łukach. Czas leczenia zależy od stopnia skomplikowania wady i może trwać nawet 24 miesiące. Leczenie wady zgryzu dzieli się na kilka etapów:

  • Konsultacja ortodontyczna, diagnostyka i opracowanie planu leczenia.
  • Przygotowanie jamy ustnej do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego (wyleczenie próchnicy i wykrytych ubytków, higienizacja zębów).
  • Wybór i założenie aparatu na zęby.
  • Wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym.
  • Zakończenie leczenia i utrwalenie osiągniętych efektów – Retencja.

Możliwe problemy i powikłania

Efektem zakończenia leczenia ortodontycznego powinien być piękny, zdrowy uśmiech, bez wady zgryzu. Po zdjęciu stałego aparatu ortodontycznego często jednak pacjenci muszą się liczyć z różnymi problemami i powikłaniami. W trakcie noszenia leczenia wady zgryzu z zastosowaniem stałego aparatu na zęby utrudniona jest np. higiena jamy ustnej, w związku z czym po zdjęciu aparatu często u pacjentów konieczne jest leczenie choroby próchnicowej zębów i chorób przyzębia czy usuwanie powstałych przebarwień. Problemem może być też trwałość osiągniętych efektów leczenia.

Dlaczego tak ważny jest okres retencyjny?

Zęby w łukach po pewnym czasie mogą też niestety zacząć powracać na swoje poprzednie miejsca. Żeby móc temu zapobiec, niezbędna jest retencja. Problemy z utrzymaniem prawidłowego ustawienia łuków zębowych występują przede wszystkim u dorosłych pacjentów, którzy przez większość życia funkcjonowali z wadą zgryzu.

Celem retencji jest utrwalenie osiągniętych efektów leczenia ortodontycznego. Ten etap leczenia może trwać nawet kilka miesięcy i wraz z osiąganymi efektami, w kolejnych miesiącach prowadzący leczenie ortodonta może decydować o zmniejszeniu intensywności retencji, czyli o skrócenie czasu noszenia aparatu retencyjnego. Na początku pacjent nosi aparat przez cały dzień, a później stopniowo czas ten jest skracany najpierw do kilku godzin, a później aparatu nie nosi się już codziennie, a jedynie 2-3 dni w tygodniu.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta