Co to takiego dystalizacja zębów?

Leczenie wady zgryzu to skomplikowany i długotrwały proces, którego niezbędnym elementem jest noszony przez pacjenta aparat na zęby. W przypadku zdiagnozowania u pacjenta wady zgryzu bardzo ważne jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu jej leczenia, ponieważ problem ten nie tylko ma negatywny wpływ na estetykę uśmiechu, ale również wiąże się z wieloma innymi kłopotami. Wady zgryzu mogą np. powodować problemy z przeżuwaniem pokarmów, z łatwiejszym powstawaniem i rozwojem chorób zębów i przyzębia oraz powstawaniem wad wymowy. Podstawowym działaniem związanym z leczeniem wady zgryzu jest tzw. dystalizacja. Na czym polega takie działanie?

Dystalizacja zębów, czyli przesuwanie ich w prawidłowe miejsca

Wady zgryzu to bardzo często występujący u pacjentów problem. Ich zdiagnozowanie wymaga najpierw przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, a później rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, którego głównym elementem zawsze jest noszenia indywidualnie przygotowanego do potrzeb pacjenta aparatu ortodontycznego.

Jednym z podstawowych działań, które są związane z procesem leczenia wady zgryzu jest będąca tematem naszego wpisu na blog dystalizacja zębów. Określenie to opisuje działanie polegające na przesunięciu zęba lub zębów wzdłuż wyrostka zębodołowego do tyłu. Poprzez dystalizację zębów możliwe jest przede wszystkim przywrócenie prawidłowego ustawienia się zębów w przypadku zdiagnozowanie ich wychyleń i stłoczeń.

Kiedy konieczne jest przeprowadzenie dystalizacji zębów?

Dystalizacja zębów jest możliwa poprzez przygotowanie indywidualnie dobranych do potrzeb pacjentów aparatów na zęby. Poprzez ich stosowanie możliwe jest wywołanie zamierzonych ruchów zębów w określonych kierunkach. Proces dystalizacji ma największe znaczenie w przypadku zdiagnozowanych u pacjentów nieprawidłowego ustawienie zębów w łukach zębowych oraz w przypadku przodo- lub tyłozgryzu.

Decyzja o konieczności przeprowadzenia odpowiedniej dystalizacji zębów podejmowana jest na etapie planowania leczenia ortodontycznego. Żeby samo leczenie mogło być skuteczne, trzeba najpierw uzyskać pełne dane na temat wady zgryzu pacjenta. W tym celu najpierw ortodonta przeprowadza dokładny wywiad lekarski z pacjentem, a później wykonywany jest też pantomogram zębów oraz wycisk szczęki i żuchwy.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta