Co trzeba wiedzieć przed wybielaniem zębów?

Wybielanie zębów to najczęściej wybierany przez pacjentów zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. W dzisiejszym wpisie na blogu klinik stomatologicznych  S Dental Clinic przedstawiamy najważniejsze informacje, które warto znać przed zapisaniem się w gabinecie na zabieg.

Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Nawet jeżeli dokłada się dużo starań do przestrzegania zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i nie unika się częstego szczotkowania i nitkowania zębów, na ich powierzchni w pewnym momencie mogą powstać nieestetycznie wyglądające przebarwienia, do usunięcia których niezbędne będzie wykonanie zabiegu wybielania zębów. Wpływ na ich powstawanie mają przede wszystkim rodzaje spożywanych pokarmów i pitych napojów. Najbardziej barwiącymi produktami spożywczymi są czarna kawa, herbata i owoce cytrusowe. Wpływ na powstawanie przebarwień na zębach ma też palenie tytoniu oraz częste picie czerwonego wina. Dodatkowo z biegiem lat u starszych osób zęby w naturalny sposób zaczynają ciemnieć, co jest spowodowane ścieraniem się szkliwa i łatwiejszym odkładaniem się barwników w zębinie.

Metody profesjonalnego wybielania zębów

Jedynym w pełni skutecznym sposobem pozbycia się nieestetycznych przebarwień na zębach jest poddanie się profesjonalnemu zabiegowi wybielania zębów. Takie zabiegi są wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Większość pacjentów, zanim zdecyduje się na profesjonalny zabieg wybielania zębów w gabinecie, najpierw próbuje samodzielnie pozbyć się przebarwień z zastosowaniem dostępnych w sklepach preparatów wybielających. Niestety ich skuteczność nie jest zbyt duża, ponieważ pacjenci z ich zastosowaniem nie mają możliwości całkowitego pokrycia zębów preparatem i w efekcie na zębach po zabiegu są widoczne przebarwienia.

Inaczej jest w przypadku profesjonalnych zabiegów. W naszych gabinetach wykonujemy zabiegi wybielania zębów z zastosowaniem lampy Beyond oraz zabiegi metodą wybielania nakładkowego, w których pacjent samodzielnie stosuje w domu otrzymane od dentysty nakładki i preparat wybielający.

Przygotowania do zabiegu

Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu wybielania zębów, najpierw trzeba wykonać kontrolę uzębienia i sprawdzić, czy w zębach nie ma żadnych ubytków, a na ich powierzchni śladów choroby próchnicowej. Zanim wykona się zabieg trzeba też wykluczyć istnienie przeciwwskazań. Zabiegów wybielania zębów na pewno nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Nie zaleca się też ich przeprowadzania u pacjentów z nadwrażliwością zębów.

Jak długo utrzymują się efekty wybielania zębów?

U większości pacjentów osiągnięte efekty wybielania zębów są widoczne nawet przez 3 lata. Dokładne efekty będą jednak zależały od tego, czy pacjent bezpośrednio po zabiegu będzie przestrzegał otrzymanych w gabinecie zaleceń. Przede wszystkim białej diety. A także, czy później będzie dbał o higienę jamy ustnej nie tylko rano i wieczorem, ale również po każdym spożytym posiłku.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta