Czym jest płytka Schwarza i jak się ją stosuje?

Każdy rodzic, którego dziecko ma za sobą leczenie ortodontyczne doskonale zna płytki Schwarza. Jest to bowiem najczęściej stosowany w leczeniu u najmłodszych rodzaj ruchomego aparatu ortodontycznego. Wykorzystuje się go głównie w terapiach u dzieci w wieku 11-14 lat. W tym okresie dziecko jest jeszcze w trakcie dojrzewania i nie do końca zdążyły się u niego już rozwinąć kości szczęki i żuchwy, tylko pozostają jeszcze na tyle plastyczne, że pozwalają jeszcze na stosunkowo łatwą korekcję wykrytej wady zgryzu. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, na czym polega leczenie wady zgryzu u dzieci z zastosowaniem płytki Schwarza.

Jak zbudowana jest płytka Schwarza?

Płytka Schwarza składa się z trzech podstawowych elementów: z indywidualnie dobranej do uzębienia pacjenta akrylowej płytki, z metalowych łuków zębowych i z zaczepianych na zębach specjalnych drucianych klamer. Taka budowa sprawia, że aparat jest w stanie stabilnie utrzymywać się w miejscu. W aparacie znajdują się również różnego typu elementy czynne, które dają możliwość korekcji określonych wad zgryzu. Najważniejszymi z nich są metalowe elementy typu rozszerzające żuchwę i szczękę śruby oraz przesuwające zęby sprężyny.

Pacjent przy rozpoczęciu leczenia ortodontycznego otrzymuje dwie płytki: jedną, która jest mocowana tuż przy języku do łuku dolnego i drugą, która jest zakładana na podniebieniu do łuku górnego. Obie mają możliwość dowolnej personalizacji, czyli wybrania ich w dowolnie dobranym przez pacjenta kolorze i z dowolnymi obrazkami.

W przypadku jakich wad zgryzu stosuje się płytki Schwarza?

Płytka Schwarza to rodzaj aparatu ortodontycznego, który stosuje się u dzieci, w przypadku niedorozwoju lub zbyt krótkiego łuku zębowego. W takich przypadkach często po prostu dochodzi do stłoczeń zębowych lub nie ma wystarczającej ilości miejsca na wyrzynające się zęby stałe. Płytka Schwarza może być też stosowana do niwelowania diastemy, czyli szpar międzyzębowych, przekręcania się zębów lub ich nadmiernego zbliżenia się do siebie.

Płytka Schwarza może być też pomocna w przypadku problemów z pojedynczymi zębami, głównie w sytuacjach, gdy ząb jest za bardzo cofnięty do tyłu.

Jakie są największe zalety płytki Schwarza?

Największą zaletą płytki Schwarza jest wygoda jej stosowania. Dziecko ma możliwość samodzielnego wyjęcia płytki z ust, np. przed podjęciem aktywności fizycznej, przed jedzeniem lub przed rozpoczęciem higieny jamy ustnej. Sam aparat też jest łatwo umyć, ponieważ wystarczy go tylko popłukać pod bieżącą wodą i delikatnie przetrzeć szczoteczką i pastą do zębów.

Sama płytka Schwarza jest też dostępna w stosunkowo niskiej cenie i jeżeli jest stosowana zgodnie z zaleceniami ortodonty (przez około 16 godzin dziennie), jej noszenie daje bardzo dobre efekty leczenia.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta