Czym są licówki i ile one kosztują?

Równe i białe zęby to synonim pięknego uśmiechu rodem z Hollywood. Nie ma chyba na świecie osoby, która o nim nie marzy. Niestety nie każdego natura potraktowała tak samo. Na szczęście jest na to sposób - licówki czyli kompozytowe porcelanowe nakładki na zęby.

Co to są licówki dentystyczne?

Założenie licówek to działanie kilkuetapowe. Nie oznacza to jednak, że cały proces jest szczególnie długi. Wszystko zależy od pacjenta, a także od stanu jego uzębienia i rodzaju zgryzu. Przed zabiegiem należy jednak przejść kwalifikację lekarską, którą oferuje renomowana klinika stomatologiczna.

Założenie licówek musi być poprzedzone całkowitym wyleczeniem wszystkich zębów, a także usunięciem z ich powierzchni kamienia i osadu. Dobrym pomysłem jest również wybielenie zębów, aby właściwie dobrać kolor nakładek.

Wskazania do założenia licówek

Licówki najczęściej wykonuje się w następujących sytuacjach:

  • trwałe przebarwienia wynikające m.in. z przedawkowania fluoru, przyjmowania leków czy nadużywania kawy, herbaty, czerwonego wina i tytoniu.
  • uszkodzenia mechaniczne, tj. pęknięcia czy też złamania będące skutkiem zgrzytania zębami, wypadku czy nawet kiepskiego odżywiania
  • nierówności i wady zgryzu
  • diastema.

Efekt założenia licówek

Wygląd uśmiechu zależy przede wszystkim od koloru i kształtu wybranych licówek. Warto pamiętać, że śnieżnobiałe nie są aktualnie zbyt modne. Renomowana klinika stomatologiczna powinna postawić przede wszystkim na naturalność. W wyborze koloru bardzo pomocna bywa paleta kolorów, tzw. skala VITA. Wybrany odcień powinien pasować do koloru karnacji oraz warg, a sama licówka nigdy nie powinna być bielsza niż spojówka oka.

Ile kosztują licówki?

Cena pełnej wymiany uśmiechu zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy uśmiechając się pokazujemy górne czy dolne zęby, a także materiału z jakiego zostały zrobione licówki. Z reguły kwota ta waha się w granicach 12-25 tys. zł. Dla porównania, identyczny zabieg w Europie Zachodniej lub w Stanach Zjednoczonych może kosztować nawet 20–80 tys. zł czyli średnio 1–2 tys. USD za sztukę licówki wykonanej z porcelany.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta