Równe i białe zęby to synonim pięknego uśmiechu rodem z Hollywood. Nie ma chyba na świecie osoby, która o nim nie marzy. Niestety nie każdego natura potraktowała tak samo. Na szczęście jest na to sposób - licówki czyli kompozytowe porcelanowe nakładki na zęby.
Założenie licówek to działanie kilkuetapowe. Nie oznacza to jednak, że cały proces jest szczególnie długi. Wszystko zależy od pacjenta, a także od stanu jego uzębienia i rodzaju zgryzu. Przed zabiegiem należy jednak przejść kwalifikację lekarską, którą oferuje renomowana klinika stomatologiczna.
Założenie licówek musi być poprzedzone całkowitym wyleczeniem wszystkich zębów, a także usunięciem z ich powierzchni kamienia i osadu. Dobrym pomysłem jest również wybielenie zębów, aby właściwie dobrać kolor nakładek.
Licówki najczęściej wykonuje się w następujących sytuacjach:
Wygląd uśmiechu zależy przede wszystkim od koloru i kształtu wybranych licówek. Warto pamiętać, że śnieżnobiałe nie są aktualnie zbyt modne. Renomowana klinika stomatologiczna powinna postawić przede wszystkim na naturalność. W wyborze koloru bardzo pomocna bywa paleta kolorów, tzw. skala VITA. Wybrany odcień powinien pasować do koloru karnacji oraz warg, a sama licówka nigdy nie powinna być bielsza niż spojówka oka.
Cena pełnej wymiany uśmiechu zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy uśmiechając się pokazujemy górne czy dolne zęby, a także materiału z jakiego zostały zrobione licówki. Z reguły kwota ta waha się w granicach 12-25 tys. zł. Dla porównania, identyczny zabieg w Europie Zachodniej lub w Stanach Zjednoczonych może kosztować nawet 20–80 tys. zł czyli średnio 1–2 tys. USD za sztukę licówki wykonanej z porcelany.