Dentofobia i jak z tym walczyć?

U dużej części pacjentów w Polsce wstępuje tzw. dentofobia, czyli strach przed wizytą u dentysty. Przez to wiele osób niestety unika wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym, co ma znaczący wpływ na pogorszenie ich stanu zdrowia i na powstawanie u nich ubytków i różnego typu chorób przyzębia. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki S Dental Clinic opisujemy, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania u pacjentów dentofobii oraz doradzamy, co zrobić, żeby sobie z tym problemem poradzić.

Dlaczego dentofobia jest tak poważnym problemem?

Dentofobia to naprawdę częsty problem wśród pacjentów w naszym kraju. Największym związanym z nią zagrożeniem jest unikanie przez lata wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. W związku z unikaniem wizyt u dentysty nie dbamy należycie o stan jamy ustnej i nie mamy możliwości wczesnego wykrycia ewentualnych chorób zębów i przyzębia. W rezultacie pacjenci z dentofobia najczęściej zgłaszają się do dentysty dopiero w sytuacjach bardzo poważnych problemów z zębami, czyli np. z bólem. W takich przypadkach konieczne później do wykonania leczenie jest już znacznie bardziej skomplikowane i najczęściej u pacjenta, w celu wyleczenia wykrytych problemów i zapobiegnięcie konieczności usunięcia chorych zębów, trzeba wykonać leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe.

Skąd bierze się strach przed dentystą?

U dorosłych teraz pacjentów strach przed wizytą u stomatologa najczęściej jest związany z nieprzyjemnymi doświadczeniami z dzieciństwa. Jeszcze np. w latach 80. czy 90. ubiegłego wieku w gabinetach stomatologicznych stosowano nieco inne, mniej przyjemne dla pacjentów metody leczenia niż obecnie. Wizyty u dentysty były znacznie mniej przyjemne i przez te doświadczenia teraz pacjenci cały czas unikają gabinetów dentystycznych. Najczęściej strach przed dentystą jest związany z odczuwaniem bólu. Stosowane obecnie metody znieczulenia i nowoczesna technika leczenia nie powoduje jednak bólu. Ból jest spowodowany powstaniem problemów jamie ustnej, które pokonać może tylko wizyta u stomatologa.

Sposoby na poradzenie sobie z dentofobia

Najlepszym sposobem na pokonanie dentofobii u dorosłych pacjentów jest rozpoczęcie regularnego zgłaszania się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego. Na początku dentysta poradzi sobie ze wszystkimi naszymi problemami w jamie ustnej, a później w trakcie wizyt najprawdopodobniej wykonywane będą już tylko badania kontrolne oraz zabiegi z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Regularność wizyt w gabinecie z pewnością sprawi, że następne wizyty będą coraz przyjemniejsze i nie będą się już dla nas łączyły z dużym stresem.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta