Dieta wegańska a zdrowe zęby. Na co należy zwracać uwagę?

Coraz więcej osób decyduje się na przejście na dietę wegańską. Najważniejsze jest jednak to, aby zrobić to z pełną świadomością. Ludzie odchodzą od spożywania różnorodnych produktów, które mają pochodzenie zwierzęce. Trzeba jednak znać się na komponowaniu posiłków z udziałem ekologicznych produktów, tak aby zadbać o swoje ciało, ale też o zęby.

Jakie produkty należy włączyć do diety, aby mieć zdrowe zęby?

Decydując się na dietę wegańską warto włączyć do niej takie produkty jak biała fasola, suszone figi, migdały oraz mleko roślinne. Są one doskonałym źródłem wapnia, a dodatkowo idealnym materiałem budulcowym. W ten sposób kondycja zębów na pewno nie zostanie zaburzona i będą się one mogły prawidłowo rozwijać.

W diecie wegańskiej nie może zabraknąć również witamin B2 oraz B12. Najczęściej znajdują się one w mięsie, jajkach oraz rybach. Jak wiadomo weganie unikają jajek oraz mięsa, lecz należy pamiętać o tym, że te produkty odpowiadają w dużej mierze za wzmocnienie szkliwa oraz zębiny. Jeśli nie będzie się ich dostarczało do organizmu, szkliwo i zębina ulegną osłabieniu. W związku z tym warto zdecydować się na suplementację. Stomatolog Ursynów podpowie zainteresowanym, które suplementy diety stosować, aby dostarczać do organizmu prawidłową ilość witamin B2 i B12.

Spożywanie dużej ilości warzyw i owoców

Przechodząc na dietę wegańską, a jednocześnie chcąc zadbać o kondycję własnych zębów, nie można zapomnieć o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców. Mają one pozytywny wpływ na kolor zębów, ale też obniżają pH jamy ustnej. Warto włączyć do swojej diety następujące produkty:

  • buraki,
  • cytrusy,
  • maliny,
  • wiśnie, 
  • jagody.

Oprócz wyżej wspomnianych zalet, owoce i warzywa odpowiadają za dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Nie warto się przed nimi długo wzbraniać. W diecie wegańskiej bardzo istotnymi produktami są również nasiona chia, masło migdałowe, suszone morele czy też brokuły i jogurt sojowy. W razie czego zawsze można odwiedzić gabinet dentystyczny i dowiedzieć się, jak zmienić swoją dietę, aby zęby nie były zaniedbane.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta