Etapy rozpoznania przed odbudową zębów na implantach

Na naszym blogu wskazywaliśmy już, że za najlepszą dostępną metodę odbudowy utraconych zębów specjaliści już od lat wskazują odbudowę zębów na implantach. Wszczepienie implantu stomatologicznego i nabudowanie na nim korony protetycznej pozwala uzyskać znakomity efekt estetyczny i na nowo odbudować pełną funkcjonalność układu żucia. Niestety same zabiegi wszczepiania implantów zębowych są dość skomplikowane i inwazyjne. Z tego względu, zanim pacjent zostanie zakwalifikowany do odbudowy zębów na implantach, najpierw koniecznie musi przejść badania diagnostyczne. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy etapy rozpoznania przed odbudową zębów na implantach.

1. Etap – Badanie jamy ustnej i wywiad lekarski z pacjentem

Zanim będzie można dopuścić pacjenta do zastosowania w jego przypadku implantów stomatologicznych, najpierw konieczne jest sprawdzenie, czy pacjent spełnia podstawowe warunki, żeby być do takiego leczenia dopuszczonym. W pierwszym etapie sprawdza się więc ogólny stan zdrowia pacjenta i przeprowadza się z nim dokładny wywiad lekarski, który pozwala określić, czy pacjent na coś choruje, czy cierpi na jakieś alergie i jakie przyjmuje na co dzień leki.

Po wywiadzie lekarskim stomatolog przystępuje do badania jamy ustnej. W trakcie badania sprawdza się, czy u pacjenta w jamie ustnej nie ma żadnych stanów zapalnych lub urazów zębów i przyzębia. Szczególne znaczenie w tym momencie ma ten fragment łuku zębowego, w którym będzie miał zostać wykonany wszczep. Ważne jest przede wszystkim sprawdzenie, czy w tym miejscu jest wystarczająca ilość miejsca, nie tylko do wykonania wszczepu, ale też do odbudowania na nim korony zęba. Stomatolog ocenia też, czy w miejscu utraty naturalnego zęba nie doszło już też do atrofii, czyli procesów zanikowych kości, które mogłoby uniemożliwić wykonanie wszczepu. Jeżeli problem ten istnieje, przed odbudową zęba na implancie, najpierw konieczne będzie przeprowadzenie sterowanej odbudowy kości.

2. Etap — Badanie diagnostyczne

W drugim etapie rozpoznania przed odbudową zębów na implantach wykonuje się dokładne badania diagnostyczne, za pomocą których można dokładnie sprawdzić nie tylko stan zdrowia pacjenta, ale też stan jego zgryzu. W ramach badań diagnostycznych wykonywane jest m.in. RTG panoramiczne zębów, które pozwala lekarzowi dokładnie sprawdzić  budowę szczęki i żuchwy. W przypadku odbudowy większej ilości zębów na implantach konieczne jest też wykonanie tomografii komputerowej, na podstawie której można dokładnie określić grubość, szerokość i gęstość kości oraz umiejscowienie zatok.

Inne wykonywane na tym etapie badania diagnostyczne mają na celu sprawdzenie, czy u pacjenta nie ma żadnych stanów zapalnych oraz problemów z krzepliwością krwi. Jeżeli stwierdzi się takie wady, odbudowa zębów na implantach stomatologicznych nie będzie niestety możliwa. W ramach diagnostyki wykonywane są m.in. morfologia z rozmazem, badanie płytek krwi, badanie OB, badanie czasu krzepnięcia i krwawienia oraz pomiary poziomu cholesterolu i glukozy.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta