Stomatologia estetyczna, czyli działania, które mają na celu poprawę wyglądu zębów i estetyki uśmiechu u pacjentów, w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. W XXI wieku wykonywanych jest wiele tego typu zabiegów. Jednym z ciekawszych, choć niecieszących się zbyt dużą popularnością w Polsce, jest nakładanie biżuterii nazębnej. Na czym polegają takie zabiegi? Czy są one na pewno bezpieczne dla zębów?
W ramach stomatologii estetycznej możliwe jest przeprowadzenie różnych zabiegów, których celem jest poprawa wyglądu zębów. Jedną z dostępnych możliwości jest poprawa linii zębów, zakrycie diastemy, czyli nieestetycznie wyglądającej przerwy między jedynkami oraz rozjaśnienie koloru zębów poprzez przyklejenie do ich powierzchni licówek pełnoceramicznych.
Najczęściej wybieranym przez pacjentów zabiegiem estetycznym już od lat jest jednak wybielanie zębów. Profesjonalne wybielanie zębów może być przeprowadzone na dwa sposobu. Pacjenci, którzy chcieliby sami wpłynąć na kolor swoich zębów, mogą skorzystać z tzw. nakładkowego wybielania zębów. Z kolei osoby, którym zależy na szybkim osiągnięciu efektów wybielania mogą skorzystać z wybielania z zastosowaniem lampy Beyond. Tego typu zabieg wybielania trwa zaledwie jedną wizytę w gabinecie dentystycznym.
Zupełnie innym rodzajem zabiegu estetycznego jest zakładanie biżuterii nazębnej.
Procedura zakładania biżuterii nazębnej polega na dokładnym oczyszczeniu powierzchni zębów, a następnie na przyklejeniu do nich wybranych przez pacjentów ozdób. Do przyklejania biżuterii nazębnej stosuje się adhezyjne systemy wiążące, czyli płynne materiały kompozytowe w kolorze zębów. Po przyklejeniu biżuterii materiał jest utwardzany z zastosowaniem lampy niebieskiej. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa zaledwie 15-20 minut. Sama procedura zakładania biżuterii nazębnej jest też odwracalna, dzięki czemu biżuterię można później zdjąć w gabinecie.
Noszenie biżuterii nazębnej, jeżeli została prawidłowo założona, jest w pełni bezpieczne. Warunkiem jest jednak stosowanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Biżuteria nazębna może bowiem stanowić miejsce kumulacji płytki nazębnej, które będzie powodowało wzrost i rozwój bakterii próchnicowych.