Jak często usuwać kamień nazębny?

Zęby na co dzień są narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Jednym z nich jest powstający na ich powierzchni kamień nazębny. Niestety rozwijający się kamień jest niemożliwy do samodzielnego usunięcia. Żeby dokładnie wyczyścić zęby i zlikwidować także to zagrożenie, niezbędne jest wykonanie w gabinecie stomatologicznym skalingu, czyli jednego z zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej. W dzisiejszym wpisie na blogu gabinetów dentystycznych  S Dental Clinic tłumaczymy, jak dochodzi do powstania kamienia nazębnego, na czym polega skaling oraz jak często powinno się takim zabiegom poddawać.

W jaki sposób powstaje kamień nazębny?

Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Do powstania kamienia nazębnego wystarczy tylko zaprzestanie na jakiś czas stosowania się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeżeli zęby nie są regularnie i dokładnie myte, z czasem najpierw pojawia się na nich miękki osad i płytka nazębna, a z czasem dochodzi do jej zmineralizowania i przemienia się w kamień nazębny. Niestety ze względu na to, że kamień jest twardy i bardzo związany z zębem, nie ma możliwości jego samodzielnego usunięcia. Można to zrobić tylko w gabinecie stomatologicznym poprzez przeprowadzenie skalingu.

Po wykryciu przez dentystę kamienia nazębnego na pewno warto jest taki zabieg wykonać. Pojawienie się kamienia nazębnego skutkuje pogorszeniem estetyki uśmiechu i przyspiesza rozwój choroby próchnicowej zębów.

Na czym polega skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego?

Skaling to ważny rodzaj zabiegu z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Zabieg usunięcia kamienia nazębnego przeprowadza się z zastosowaniem skalera ultradźwiękowego. Działanie tego narzędzia polega na wytwarzaniu ultradźwięków, które powodują rozbicie cząsteczek kamienia nazębnego.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego jest całkowicie bezpieczny i w zasadzie bezbolesny. Nie jest jednak zbyt przyjemny, ponieważ w trakcie usuwania kamienia znajdującego się blisko dziąseł, pacjent może odczuwa nieprzyjemne objawy. Z tego powodu niektórzy pacjenci poddają się takiemu zabiegowi tylko po wcześniejszym podaniu znieczulenia. Ważne jest też to, że nie u każdego pacjenta można wykorzystywać ultradźwięki do w usuwaniu kamienia nazębnego. Zabiegu nie można wykonać u pacjentów z rozrusznikiem serca oraz u osób, które mają problem polegający na odklejaniu się siatkówki oka. Jeżeli jest się w tej grupie, koniecznie trzeba o tym poinformować stomatologa w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie.

Jak często pacjenci powinni wykonywać skaling?

U większości pacjentów zabiegowi usunięcia kamienia nazębnego wystarczy się podawać raz w roku. Wszystko zależy jednak od prowadzonego stylu życia, od rodzaju stosowanej diety i od tego jak dużo uwagi przykłada się do codziennej higieny jamy ustnej. U niektórych pacjentów skaling powinien być wykonywany co pół roku, a u innych wystarczy jak się go przeprowadza raz na 2 lata.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta