Jak długo trwa proces gojenia dziąsła po usunięciu zęba?

Usunięcie silnie zakażonego lub zatrzymanego zęba to często jedyna możliwość skutecznego leczenia stomatologicznego i zapobiegnięcia rozszerzania się  problemów z zębami i przyzębiem. Wielu pacjentów mając przed sobą zabieg ekstrakcji zęba, zastanawia się, jak długo po zabiegu będzie trwał proces gojenia się rany. Więcej na ten temat przeczytasz w dzisiejszym wpisie na blogu klinik stomatologicznych S Dental Clinic w Warszawie i w Piasecznie.

Przebieg procesu gojenia się rany po ekstrakcji zęba

Po usunięciu stałego zęba w miejscu wykonania zabiegu tworzy się ziarnina, czyli tkanka, która mniej więcej przez tydzień będzie zabezpieczała miejsce ekstrakcji i chroniła je przed zakażeniem. Przez pierwsze 2 dni po wyrwaniu zęba powstała rana będzie wymagała dokładnych, drobiazgowych zabiegów pielęgnacyjnych. W trakcie pierwszych 24 godzin po usunięcia zęba u pacjenta może dojść do powstania niewielkiego krwawienia. Nie trzeba się jednak tym martwić, ponieważ szybko powinno samoczynnie ustąpić. Jeżeli jednak tak się nie stanie, warto jest wrócić do gabinetu. W celu przyspieszenia gojenia się powstałej w wyniku usunięcia zęba rany trzeba odpowiednio zabezpieczyć zębodół i starać się unikać ryzyka zerwania się powstałego skrzepu. Zadanie to jest szczególnie trudne podczas spożywania posiłków i w trakcie codziennej higieny jamy ustnej.

Jak powinno się postępować po wyrwaniu zęba?

Pierwszego i drugiego dnia po ekstrakcji zęba pacjent powinien ograniczyć swoją aktywność fizyczną, nie podnosić ciężkich rzeczy i nie wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych. Najlepiej jest się położyć i podeprzeć głowę, tak, żeby znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Przez kilka godzin po powrocie do domu z gabinetu chirurgii stomatologicznej nie powinno się usuwać włożonej przez dentystę gazy. Pełni ona bowiem ważną rolę w formowaniu się powstającego skrzepu. Po kilku lub kilkunastu godzinach, gdy już czujemy, że jest taka potrzeba powinno się ją wymienić na nową. Pierwszego dnia powinno się ograniczyć płukanie jamy ustnej i picie zimnych napojów oraz zrezygnować z picia napojów ciepłych i alkoholu. W miarę możliwości pacjent powinien się też powstrzymywać od kichania, od wydmuchiwania nosa. Przez około 3 dni powinno się też unikać palenia i dbać o to, żeby regularnie, zgodnie z otrzymanymi zaleceniami, zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Ile czasu potrzeba do zagojenia się rany po ekstrakcji?

Wskazane wyżej zalecenia są szczególnie ważne po zabiegach wyrywania ósemek. Rana po usunięciu zęba mądrości może się goić nawet przez tydzień. W szczególnych sytuacjach, szwy po zabiegu mogą być jednak pozostawione na dłużej, np. na 10 dni. Tyle samo czasu przebiega proces gojenia się ran po ekstrakcji innych zębów. Dodatkowo po usunięciu ósemki znajdująca się w tym miejscu tkanka miękka może wykazywać nadwrażliwość nawet przez kilka tygodni.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta