Jak dobrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

Najważniejszym i najczęściej stosowanym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest szczotkowanie zębów. W tym celu trzeba mieć w domu pastę i szczoteczkę do zębów. W sklepach i w aptekach można znaleźć wiele rodzajów i modeli szczoteczek do zębów. Wśród nich są m.in. tradycyjne szczoteczki manualne, szczoteczki elektryczne oraz nowoczesne szczoteczki soniczne. W dzisiejszym wpisie na blogu S Dental Clinic doradzamy, w jaki sposób wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę manualną?

Podstawowym rodzajem szczoteczek do zębów, który zresztą cały czas cieszy się największą popularnością wśród pacjentów, są tradycyjne szczoteczki manualne. Wybierając taką szczoteczkę trzeba przede wszystkim sprawdzić jej twardość włosia. Dostępne są 3 główne rodzaje szczoteczek manualnych: miękkie, średnie i twarde. Dzięki wybraniu i stosowaniu odpowiedniej szczoteczki ma się możliwość oczyszczania powierzchni zębów z osadu nazębnego i z resztek pokarmów. Wybór odpowiedniej twardości włosia powinien zależeć przede wszystkim od tego, czy ma się zdrowe, czy wrażliwe dziąsła. Większości pacjentów zaleca się stosowanie szczoteczek ze średnią twardością włosia. Szczoteczki twarde powinni stosować raczej tylko osoby, które palą papierosy, natomiast szczoteczki miękkie będą odpowiednie dla dzieci i osób starszych, które mają paradontozę, posiadają odsłonięte szyjki zębowe lub po prostu cierpią na nadwrażliwość zębów.

Większość manualnych szczoteczek do zębów ma plastikową rączkę. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na zakup szczoteczek z rączkami wykonanymi z bambusa. Dzięki temu zmniejszają po prostu ilość plastikowych odpadów i chociaż trochę niwelują zanieczyszczenie planety.

Dlaczego warto jest wybrać szczoteczkę elektryczną?

Drugim ważnym rodzajem szczoteczek do zębów są szczoteczki elektryczne. Ich przewagą nad szczoteczkami manualnymi jest to, że oczyszczają powierzchnię zębów za pomocą wykonywanych ruchów obrotowych. Niektóre modele takich urządzeń są w stanie wytworzyć nawet 9 tysięcy ruchów na minutę. Każda szczoteczka elektryczna posiada wymienne główki, które także można dobrać do swoich indywidualnych potrzeb.

Jakie są zalety sonicznych szczoteczek do zębów?

Według większości stomatologów najlepsze efekty w profilaktyce stomatologicznej, czyli w zapobieganiu powstawania chorób zębów i dziąseł daje jednak stosowanie szczoteczek sonicznych. Różnią się one od szczoteczek elektrycznych przede wszystkim kształtem główki. W tym przypadku główka szczoteczki jest podłużna (w szczoteczkach elektrycznych główka ma owalny kształt), a ułożenie na niej włosia przypomina nieco szczoteczki manualne. Dzięki takiej zmianie szczoteczka soniczna w tym samym czasie jest w stanie wyczyścić większą powierzchnię zębów. Od szczoteczek elektrycznych urządzenia te różnią się też ilością wykonywanych ruchów. Szczoteczki soniczne są w stanie wykonywać nie 9 tysięcy ruchów, tylko aż od 30 do 42 tysięcy.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta