Jak leczyć białe plamy na powierzchni zębów?

Pacjenci zgłaszają się do gabinetów stomatologicznych nie tylko z powodu problemów natury zdrowotnej, czyli po powstaniu u nich ubytków w zębach lub utrudniającej normalne funkcjonowanie choroby przyzębia. Coraz częściej pacjenci decydują się też na wizyty w gabinetach w celu poradzenia sobie z problemami natury estetycznej, które mają wpływ na pogorszenie u nich estetyki uśmiechu. Jednym z takich problemów jest pojawienie się na powierzchni zębów nieestetycznie wyglądających białych plam. Więcej na ten temat przeczytasz w dzisiejszym wpisie na blogu S Dental Clinic.

Dlaczego powstanie białych plam na powierzchni zębów może być dla pacjentów problemem?

Kolor zębów ma bardzo duże znaczenie dla estetyki uśmiechu. Jeżeli zęby zaczynają tracić swój naturalny biały kolor i zaczynają się robi bardziej żółte lub brązowe, wówczas możliwe jest poprawienie tego stanu poprzez przeprowadzenie w gabinecie zabiegu profesjonalnego wybielania zębów. Tego typu pogorszenie wyglądu zębów może być spowodowane stosowaną dietą i piciem dużej ilości mocnej kawy lub herbaty bądź paleniem papierosów.

Innym problemem natury estetycznej jest pojawienie się na zębach nieestetycznie wyglądających białych plam. Tego typu przebarwienia na zębach są w postaci białych kropek lub plamek. Dlaczego dochodzi do powstania takich problemów i jak można sobie z nimi poradzić?

Najczęstsze przyczyny powstania białych plam na zębach

Powstanie na powierzchni zębów białych kropek lub plamek może mieć różne przyczyny. Najczęściej taki stan świadczy o braku równowagi w składzie zębów, czyli o niedoborze w nich niektórych budujących je pierwiastków. Powstanie białych plamek na zębach może być np. spowodowane ich demineralizacją, czyli będącego stanem przedpróchnicowym odwapnieniem.

Inną przyczyną powstania tego typu problemu może być hipoplazja szkliwa, czyli jego niedorozwój. Do takiego problemu dochodzi na skutek stosowania nieprawidłowo zbilansowanej diety, w której jest zbyt mało witamin A, D, C i K oraz takich składników mineralnych, jak fluor, magnez i wapń. Ten problem też może być spowodowany złą dietą, ale może też być skutkiem różnego rodzaju chorób ogólnoustrojowych.

W przypadku małych dzieci, powstanie białych plamek na zębach może być skutkiem tzw. fluorozy, czyli występującego u dzieci w okresie przed wyrżnięciem się zębów stałych problemu, który polega na wchłanianiu się zbyt dużej ilości fluoru.

Na czym polega leczenie w przypadku powstania białych plam na zębach?

Wybór odpowiedniej metody poradzenia sobie z problemem polegającym na powstaniu białych plamek na powierzchni zębów zależy od przyczyny jego powstania. U dorosłych pacjentów, u których białe plamki powstały w wyniku demineralizacji szkliwa, niezbędne jest przeprowadzanie zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej, przede wszystkim dodatkowa podaż wapnia i fluoryzacja. Jeżeli problem powstał jako skutek hipoplazji, oprócz fluoryzacji, niezbędne jest też wykonanie lakowania bruzd zębowych.

Z kolei w przypadku stwierdzenia problemu w gabinecie stomatologii dziecięcej, dentysta musi najpierw sprawdzić, czy na pewno jest to tylko problem estetyczny, czy nie. Jeżeli tak, to rodzice otrzymają zalecenie o stosowaniu przez dziecko pasty do zębów, w której będzie mniej fluoru.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta