Wada zgryzu to dość poważny problem w jamie ustnej, który może znacznie skomplikować życie. Z tego względu ważne jest, żeby zapobiegać powstawaniu wad zgryzu już u dzieci. W tym celu rodzice muszą m.in. zwrócić uwagę na to, żeby zapobiec rozwijania się u dziecka niektórych negatywnych nawyków oraz żeby regularnie zgłaszać się z dzieckiem na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. W dzisiejszym wpisie na blogu Kliniki S Dental Clinic dokładniej opisujemy najważniejsze elementy profilaktyki wad zgryzu u dzieci.
Znaczenie profilaktyki powstawania wad zgryzu u dzieci jest tak ważne, ponieważ w większości przypadków wszystkie tego typu problemy są wadami nabytymi, które powstają w wyniku długotrwałego działania na zgryz negatywnych czynników zewnętrznych. Wady zgryzu spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi lub różnego typu cechami wrodzonymi wstępują zdecydowanie rzadziej. Im wcześniej wiec zacznie się zapobiegać powstawaniu wad nabytych, tym lepiej, ponieważ dzięki temu w przyszłości dziecko prawdopodobnie uniknie konieczności długotrwałego leczenia ortodontycznego powstałej wady zgryzu.
Pierwszą metodą profesjonalnego wybielania zębów jest wybielanie nakładkowe. Metoda ta jest zbliżona do wybielania zębów z zastosowaniem kupionych w sklepach preparatów wybielających, jednak nie do końca. Udając się do gabinetu dentystycznego z chęcią zastosowania wybielania nakładkowego, pacjent na początku ma sprawdzany stan uzębienia i to czy nie powstały żadne ubytki, a następnie wykonywany jest odcisk zębów, który pozwoli przygotować indywidualnie dobraną do jego warunków zgryzowych nakładkę na zęby. Metoda nakładkowa polega na samodzielnym stosowaniu przez pacjenta w przekazany przez dentystę sposób napełnionych otrzymanym również w gabinecie preparatem wybielającym nakładek. Wybielanie zębów metodą nakładkową trwa około 2 tygodnie. W tym czasie pacjent musi stosować nakładkę z preparatem przez co najmniej 4 godziny dziennie. Wybielanie zębów metodą nakładkową jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta i pozwala osiągnąć znakomite rezultaty.
Pierwszym elementem, który może zapobiec powstaniu wady zgryzu u dziecka jest sposób jego karmienia po urodzeniu. Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście karmienie dziecka piersią. Dzięki temu matka może się zawsze przyjrzeć temu, jak dziecko ssie pierś, co jest jednym z pierwszych czynników, który wpływa na prawidłowy rozwój narządu żucia. Później co prawda, dziecko i tak nadrobi powstałe w tym momencie zaległości, gdy zaczną mu się wyrzynać zęby i gdy zacznie gryźć, ale pozbawienie go tego pierwszego etapu może wszystko nieco opóźnić.
Ważne dla rozwoju dziecka może być też sposób jego karmienia innymi pokarmami. Warto jest podawać wszystkie nowe pokarmy łyżeczką, a napoje w kubeczku. Nie powinno się w tym celu zbyt długo korzystać z butelki ze smoczkiem, ponieważ już półroczne dziecko zazwyczaj samo potrafi napić się soku z kubeczka. Szybko powinno się też zacząć podawać dziecku pokarmy, które wymagają gryzienia. Rodzice stopniowo powinni zaprzestawać miksowania warzyw czy owoców i podawać dziecku np. chlebek ryżowy lub chrupki kukurydziane. Choć w pierwszym etapie dziecko może wypluwać podawane mu pokrojone warzywa i owoce, to szybko się do nich przyzwyczai i zacznie je samodzielnie gryźć i jeść.
Zapobieganie powstawaniu wad zgryzu u dzieci wymaga również należytego dbania o stan zębów mlecznych. Nie powinny one zostać zbyt szybko wyrwane, tylko powinny dotrwać do końca rozwijania się u dziecka łuków zębowych. W tym celu koniecznie trzeba regularnie zgłaszać się ze swoim dzieckiem na wizyty kontrolne w gabinecie u stomatologa dziecięcego. Nie można zignorować stanu zdrowia zębów mlecznych, ponieważ pełnią one bardzo ważną rolę w rozwijaniu się u dziecka łuków zębowych.