Leczenie protetyczne, które polega na odbudowie zębów, jest bardzo ważne w zapobieganiu powstawania poważnych problemów w jamie ustnej. Nie zawsze jednak metody protetyczne są stosowane w przypadku utraty całych naturalnych zębów, czyli zarówno ich korony, jak i korzeni. Czasami problem polega na uszkodzeniu samej korony zęba. Ją też powinno się jak najszybciej naprawić. W dzisiejszym wpisie na blogu tłumaczymy, jakie mogą być wskazania do odbudowy korony zęba oraz na czym takie zabiegi polegają.
Konieczność odbudowy korony zęba może być podyktowana różnymi wskazaniami. Najczęściej taka potrzeba występuje w przypadku uszkodzeń mechanicznych naturalnej korony zęba. Może do tego dojść np. w wyniku nieszczęśliwych wypadków, których efektem może być ukruszenie lub złamanie korony.
Rekonstrukcja korony zęba jest też konieczne po wykonaniu leczenia kanałowego. W jego trakcie dentysta, żeby móc się dostać do zakażonych korzeni zęba, musi najpierw uszkodzić jego koronę. Po zakończeniu leczenia, żeby zapobiec problemom w przyszłości i przywrócić funkcjonalność układu żucia, ząb musi znów mieć taką samą budowę jak wcześniej, w związku z czym konieczna jest odbudowa jego korony.
Odbudowę korony zęba często zaleca się też w stomatologii estetycznej. Celem takiej odbudowy jest przede wszystkim zasłonięcie powstałych nierówności, przebarwień i bruzd.
Obecnie w gabinetach stomatologicznych można zastosować kilka metod odbudowy korony zęba. Niekoniecznie zawsze musi to być leczenie protetyczne, które polega na zastosowaniu przygotowaniu korony protetycznej. Odbudowa korony zęba może być też przeprowadzona z zastosowaniem np. materiału kompozytowego. Takie leczenie odbywa się w gabinecie stomatologii zachowawczej i może być zastosowane jedynie w przypadkach uszkodzeń o niewielkiej głębokości.
Często wykorzystywaną metodą odbudowy korony zęba jest też odbudowa zębów na włóknie szklanym. Metoda ta jest bardzo dobra, ponieważ włókno szklane odznacza się doskonałą estetyką – wygląda identycznie, jak naturalne zęby. Z tego względu materiał ten wykorzystuje się głównie przy odbudowach przednich zębów.
Bardzo dobre rezultaty daje również odbudowa zęba na sztyfcie, czyli na wkładzie korzeniowo-korzeniowym. Metoda ta pozwala też skutecznie wzmocnić korzenie zęba. W tej metodzie najczęściej najpierw wykonywana jest podbudowa w formie sztyftu, a następnie dołączana jest do niej korona protetyczna.