Jak przekonać dziecko do noszenia aparatu na zęby?

Noszenie aparatu ortodontycznego to zdecydowanie najczęściej stosowana i najskuteczniejsza dostępna metoda leczenia wady zgryzu. Stałe aparaty ortodontyczne są stosowane nie tylko w leczeniu ortodontycznym dorosłych pacjentów, ale także u dzieci, u których mleczaki zostały już zastąpione zębami stałymi. Im wcześniej rozpocznie się leczenie wady zgryzu, tym, oczywiście lepiej. Niestety nie każde dziecko chętnie zgadza się na leczenie i na noszenie aparatu na zęby. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki S Dental Clinic przedstawiamy najlepsze sposoby do przekonania swojego dziecka do noszenia aparatu na zęby.

Na początku wybierz odpowiedniego ortodontę

Chcąc przekonać swoje dziecko do rozpoczęcia leczenia wykrytej u niego np. podczas zwykłej wizyty kontrolnej wady zgryzu, najpierw trzeba wybrać odpowiedni gabinet ortodontyczny i ortodontę, który będzie potrafił nawiązać z dzieckiem dobry kontakt. Wada zgryzu u dziecka najczęściej jest wykrywana na początku podczas wizyty u stomatologa dziecięcego. Wówczas dentysta z pewnością zaleci rodzicowi, który przyszedł z maluchem do gabinetu, żeby udał się też z dzieckiem na konsultację do ortodonty. Im szybciej się to stanie, tym lepiej, ponieważ będzie się miało szansę osiągnąć szybsze efekty leczenia.

Wybrany ortodonta na pewno powinien mieć doświadczenie w pracy z dziećmi i wykazywać wobec nich dużo cierpliwości. W przypadku tak złożonego leczenia, jak leczenie ortodontyczne, ważne jest, żeby ortodonta, nawet w trakcie pierwszej wizyty kontrolnej dokładnie tłumaczył dziecku wszystkie wykonywane czynności. Jeżeli dziecko polubi zajmującego się nim dentystę już na początku leczenia, wówczas z pewnością będzie nam też łatwiej przekonać malucha do rozpoczęcia stosowania aparatu na zęby.

Pokaż dziecku przykłady osób, które nosiły aparat ortodontyczny

Małe dzieci często dają się przekonać do wykonania jakichś działań poprzez wskazanie im przykładów podobnego zachowania. W przypadku potrzeby rozpoczęcia leczenie wady zgryzu i noszenia aparatu ortodontycznego można spróbować wykonać podobny zabieg. Dobrym sposobem będzie np. wskazanie najlepszych kolegów lub koleżanek dziecka, które są w trakcie lub już zakończyły leczenie wady zgryzu i nosiły w tym czasie stały  bądź ruchomy aparat ortodontyczny.

Na leczenie wad zgryzu coraz częściej decydują się także osoby, które nasze dziecko zna z mediów. Wśród nich są także lubiani przez najmłodszych aktorzy, sportowcy czy gwiazdy muzyczne.

Chcąc przekonać swoje dziecku do rozpoczęcia noszenia aparatu na zęby trzeba też pamiętać, że z innych powodów aparatu ortodontycznego nie chcą nosić bardzo małe dzieci, a z innych nastolatkowie. W pierwszym przypadku dziecko przeraża sama wizja wizyty w gabinecie ortodontycznym, dlatego wybranie odpowiedniego gabinetu i odpowiedniego ortodonty mają w tym przypadku największe znaczenie.  Nastolatkowie z kolei nie chcą nosić aparatu na zęby, ponieważ boją się, że element ten będzie miał negatywny wpływ na ich estetykę uśmiechu i może sprawić, że inne dzieci będą z nich szydziły. Dlatego też pokazanie im przykładów osób, które są w trakcie lub już zakończyły noszenie aparatu na zęby może być naprawdę dobrym argumentem i przekonać dziecko do rozpoczęcia leczenia.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta