Jakie są przyczyny powstawania próchnicy?

Choroba próchnicowa to największe zagrożenia dla zębów. Działanie bakterii próchnicowych powoduje problemy nie tylko dla zębów, ale też dla tkanek przyzębia. Z tego względu każdy pacjent codziennie powinien starać się zapobiegać rozwojowi próchnicy. Dużym ułatwieniem na pewno jest znajomość przyczyn powstawania próchnicy. Na ten temat więcej przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu.

Dlaczego próchnica jest tak dużym problemem zdrowotnym?

Próchnica to powszechnie występujący problem. Statystycznie choroba próchnicowa może dotyczyć nawet 95% dorosłych pacjentów i ponad połowy dzieci i nastolatków. Dlaczego próchnica jest tak groźna? Problemem są tworzące ją bakterie próchnicowe, które na początku rozwoju tworzą na powierzchni zębów żółty nalot, a później stopniowo prowadzą do odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zębów. W konsekwencji w zębach zaczynają powstawać ubytki, a z czasem, jeżeli w odpowiednim momencie nie uda się zatrzymać rozwoju choroby próchnicowej, może ona też dotrzeć głębiej, czyli do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Na tym etapie rozwoju efekty rozwoju próchnicy powodują silne dolegliwości bólowe. Próchnica stanowi też realne zagrożenie dla całego organizmu, ponieważ powodujące problemy bakterie mogą powodować powstawanie wielu różnych chorób, w tym np. kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego czy chorobę reumatyczną.

W jamie ustnej człowieka znajdują się 3 rodzaje wędzidełek:

Zagrożenie, jakie niesie za sobą próchnica jest duże i dlatego też tak ważne jest jej zapobieganie. W domu koniecznie trzeba się stosować do zasad codziennej higieny jamy ustnej. Konieczne jest też regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne do gabinetu stomatologicznego oraz poddawanie się zabiegom z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Najczęstsze przyczyny powstawania próchnicy

Wpływ na powstanie choroby próchnicowej zębów ma wiele rzeczy. Wśród nich są nie tylko rodzaje spożywanych pokarmów, ale też nasze indywidualne przyzwyczajenia i zachowania. Specjaliści jako najważniejsze czynniki, które mają największy wpływ na powstawanie próchnicy wskazują:

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – czyli zbyt rzadkie, zbyt krótkie i niedokładne czyszczenie zębów. Częstym błędem jest higiena jamy ustnej z zastosowaniem jedynie szczoteczki i pasty do zębów. Jeżeli chce się właściwie zadbać o jamę ustną, konieczne jest też codzienne nitkowanie zębów i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.
  • Rzadkie wizyty kontrolne u stomatologa – wiele osób jak ognia unika wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Tymczasem jest to ważny element zapobiegania rozwojowi próchnicy. W początkowym stadium rozwoju choroby próchnicowej tylko dentysta może ją zauważyć i zapobiec jej dalszemu rozwojowi.
  • Spożywanie dużej ilości cukrów – znajdujące się w wielu produktach spożywczych cukry są głównym winowajcą powstania choroby próchnicowej. Sacharoza, glukoza i fruktoza szybko przekształcają się w kwasy i zaczynają niszczyć zęby. Żeby temu zapobiec, powinno się myć zęby po każdym posiłku.
  • Długość jedzenia – dokładne przeżuwanie pokarmów przynosi wiele korzyści układowi trawiennemu, jednak nie służy naszym zębom. Długie trzymanie pokarmów w jamie ustnej sprawia, że obniża się pH jamy ustnej, a w szczelinach międzyzębowych odkładają się resztki jedzenia. Rozwiązaniem tego problemu ponownie może być mycie zębów po każdym posiłku.
  • Podatność zębów na próchnicę – niektórzy pacjenci są bardziej podatni na powstawania i na rozwój w jamie ustnej bakterii próchnicowych. Podatność zębów na działanie próchnicy może być uwarunkowana genetycznie, jednak najczęściej jest uzależniona od związków organicznych i nieorganicznych, które składają się na skład zrębu zębów.
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta