Jakimi metodami leczy się wady zgryzu u dzieci?

Wady zgryzu występują tak samo często u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci. W zależności od wieku pacjenta, a dokładniej od stanu rozwinięcia u niego łuków zębowych, leczenie ortodontyczne może mieć różny przebieg. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej S Dental Clinic opisujemy, jakie są najczęstsze wady zgryzu i na czym polega ich leczenie u dzieci.

Co to jest wada zgryzu?

Problemy z krzywym zgryzem dotyczą niewłaściwego ustawienia względem siebie zębów lub całych łuków zębowych i powodują różnego rodzaju zaburzenia w czynnościach narządów jamy ustnej. Powstała wada zgryzu u pacjenta może prowadzić m.in. do zaburzeń pracy układu żucia, do zmiany wyglądu twarzy i powstaniem widocznej asymetrii oraz do rozwoju wad wymowy. Nieprawidłowa budowa zgryzu może niestety też wpływać na zaburzenia oddychania, a u dzieci na przebieg procesu nauki żucia i połykania pokarmów, a także na rozwój mowy.

Rodzaje występujących u pacjentów wad zgryzu?

Lekarze ortodonci są w stanie wyróżnić bardzo dużo rodzajów wad zgryzu.Określenie dokładnego rodzaju wady zgryzu  zależy od ułożenia u pacjenta względem siebie zębów i całych łuków zębowych. Spośród najczęściej występujących i diagnozowanych w trakcie konsultacji ortodontycznych wad zgryzu warto jest wyróżnić przede wszystkim:

  • Tyłozgryz - wada polegająca na braku styku przednich zębów. Przy zaciśnięciu szczęki dolny łuk zębowy pozostaje cofnięty względem górnego.
  • Przodozgryz – Wada zgryzu, w której dolny łuk zębowy jest wysunięty względem łuku górnego.
  • Zgryz otwarty – wada polegająca na widocznym wydłużeniu dolnej części twarzy. Przy zwarciu łuków zębowych nie ma kontaktu pomiędzy dolnymi i górnymi zębami.
  • Zgryz głęboki – w tej wadzi zgryzu siekacze górne widocznie nachodzą na siekacze dolne, co powoduje widoczne skrócenie dolnej części twarzy.
  • Zgryz krzyżowy – wada zgryzu polegająca na zachodzeniu w niektórych odcinkach zębów dolnych na zęby górne.

Możliwości leczenia wad zgryzu u dzieci

Pierwsze kontrole jamy ustnej u dzieci pod kątem występowania wad zgryzu powinny się odbywać wcześnie, nawet niedługo po pojawieniu się zębów mlecznych. Najczęściej jednak wstępną ocenę zgryzu u dziecka dokonuje stomatolog dziecięcy podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym lub pediatra w trakcie wizyty kontrolnej, gdy u dziecka występują już wszystkie zęby mleczne. Z pierwszą wizytą do ortodonty rodzice wybierają się z dziećmi zazwyczaj później, czyli mniej więcej w momencie gdy dziecko ma już 8-12 lat. Leczenie ortodontyczne u młodszych dzieci przeprowadzane jest bowiem bardzo rzadko, jedynie w sytuacjach gdy powstała wada zgryzu jest bardzo widoczna lub utrudnia maluchowi codzienne funkcjonowanie.

Metody leczenia wykrytych wad zgryzu u dzieci zależą od rodzaju wady i charakteru wykrytych problemów. Najczęściej u dzieci diagnozowane są złożone wady zgryzu i przed rozpoczęciem właściwego leczenia, konieczne jest określenie, która z nich ma charakter wiodący i powoduje rozwój innych problemów. Leczenie wady zgryzu u dziecka zazwyczaj polega na noszeniu przez nie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. U bardzo małych dzieci skuteczne może być leczenie z zastosowaniem ruchomego aparatu na zęby. U dzieci starszych, które mają już większość zębów stałych, konieczne natomiast jest zastosowanie stałego aparatu ortodontycznego.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta