Kiedy iść z dzieckiem do dentysty na pierwszą wizytę?

Objęcie profesjonalną opieką stomatologiczną nawet bardzo małe jeszcze dziecko może pozwolić w przyszłości uniknąć wielu poważnych problemów w jamie ustnej. Wielu rodziców małych dzieci często zastanawia się, kiedy jest dobry moment, żeby pójść ze swoim dzieckiem na wizytę do gabinetu stomatologii dziecięcej. Czy warto to zrobić wcześnie, tzn. po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych, czy może poczekać aż zaczną być one zastępowane zębami stałymi? Na ten temat przeczytasz w nowym wpisie na blogu S Dental Clinic.

Zalecenia dotyczące pierwszej wizyty z dzieckiem u stomatologa

Zgodnie z zaleceniami wielu stomatologów, pierwsza wizyta dziecka w gabinecie dentystycznym powinna się odbyć w momencie pojawienia się u niego pierwszego zęba mlecznego. Najczęściej dochodzi do tego, gdy dziecko ma zaledwie 6 miesięcy. To jeszcze za mało, żeby dziecko mogło spokojnie spędzić czas na fotelu dentystycznym, dlatego często też można usłyszeć opinię, że pierwsza wizyta w gabinecie stomatologii dziecięcej powinna nastąpić, mniej więcej, gdy dziecko ma już 1,5-2 lata. Wówczas nie tylko jest już w stanie spokojniej spędzić czas w jednej pozycji, ale też ma już więcej zębów w jamie ustnej.

Znaczenie pierwszej wizyty u stomatologa

Pierwsza wizyta w gabinecie to zazwyczaj tzw. wizyta adaptacyjna. W jej trakcie dziecko zapoznaje się z gabinetem stomatologicznym, poznaje lekarza, po raz pierwszy ma kontakt ze stosowanymi przez niego narzędziami dentystycznymi i dowiaduje się, jak ważna jest regularna kontrola stanu uzębienia.  

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Chcąc, aby wizyta w gabinecie na pewno przyniosła dobry skutek i sprawiła, że dziecko będzie się starało robić wszystko, żeby utrzymywać w dobrym stanie swoje zęby, warto jest je do tej wizyty najpierw dobrze przygotować. Zanim pójdzie się z dzieckiem do dentysty rodzic powinien opowiedzieć dziecku o tym, jakie są zadania stomatologa, jaki może być przebieg badania i dlaczego wizyta ta jest tak ważna. Przed pierwszą wizytą na szczęście nie trzeba się martwić o to, że może być ona dla dziecka w jakiś sposób stresująca lub nieprzyjemna..

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta