Koronawirus a zabiegi stomatologiczne – czy iść do dentysty w czasie epidemii?

Od początku roku zarówno w Polsce, jak i na świecie rozprzestrzenia się nowy koronawirus, który zaraża tysiące osób oraz powoduje bardzo poważne dolegliwości. Jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które cierpią na niewydolności krążeniowo-oddechowe i są w starszym wieku. Z tego powodu władze wielu krajów podjęły decyzję o wprowadzeniu stanów epidemiologicznych i zamknięciu wszystkich placówek i miejsc, gdzie zbierały się większa grona osób. Wszystkie te działania prewencyjne mają za zadanie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, a co za tym idzie zminimalizować liczbę chorych i przypadków śmiertelnych.

Pojawia się więc pytanie, jak chronić siebie i swoją rodzinę przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą koronawirus i co w przypadku gdy musimy korzystać z pomocy medycznej lub stomatologicznej w czasie takiego kryzysu. Wiadomą rzeczą jest, że nie wszystko można przełożyć. Niemniej jednak zaleca się, aby wszelkie zabiegi, które można wykonać później i nie przeszkodzi to w prawidłowym leczeniu oraz nie stanowi zagrożenia poważnych powikłań, odłożyć w terminie, aby nie kusić losu. Gdy więc konieczne jest skorzystanie z porady dentysty i nie można tego zrobić później, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach, które uchronią zarówno nas, jak i dentystę przed zarażeniem. Na samym początku należy również wspomnieć, że dentysta przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu lub badania przeprowadzi stosowny wywiad który pozwoli ustalić mu, czy dany pacjent stanowi zagrożenie dla innych i czy może być nosicielem wirusa. Te pytania nie mają za zadanie nikogo inwigilować, a jedynie zapewnić niezbędne bezpieczeństwo zarówno personelowi medycznemu jak i pacjentom. Tutaj ważne jest również, aby pacjent współpracował i nie zatajał żadnych informacji, które mogą decydować o tym, czy inni się zarażą. Przed wejściem do gabinetu stomatologicznego powinniśmy pamiętać o dokładnym umyciu rąk i zdezynfekowaniu ich w celu zminimalizowania ryzyka choroby. Ponadto nie przychodźmy zbyt wcześnie przed umówioną wizytą, aby spędzić jak najmniej czasu w poczekalni. Ogranicza to kontakt z innymi ludźmi, a co za tym będziemy lepiej ochraniać siebie i swoich bliskich przed zagrożeniami.Jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka i należymy do grona osób starszych, powinniśmy wcześniej skontaktować się z lekarzem i wybrać termin dla seniorów, gdy kontakt z innymi jest najbardziej ograniczony. Warto również stosować się do zaleceń związanych z płatnościami i wykonywać je wyłącznie kartom, dzięki czemu zarazki nie mają możliwości przenosić się tak intensywnie. Wszystko to w pewnym stopniu chroni to nas przed zarazkami i sprawi, że płatności staną się bardziej bezpieczne. Pamiętajmy jednak, że to odpowiednie zabezpieczenie pozwala uniknąć choroby i sprawia, że zarówno my, jak i nasze otoczenie jest bezpieczne. Należy więc regularnie sprawdzać swoją temperaturę i stan zdrowia a w przypadku wystąpienia dolegliwości oraz dużego prawdopodobieństwa zachorowania skontaktować się ze służbami medycznymi czy inspektorem sanitarnym.

Kluczem do zachowania zdrowia jest przede wszystkim rozwaga i inteligentne podejście. Nie narażajmy się niepotrzebnie oraz nie lekceważmy rozporządzeń wydawanych przez władzę. W intencji wszystkich jest, aby epidemia skończyła się jak najszybciej a liczba chorych i zmarłych jak najmniejsza. Wszyscy musimy być jednak odpowiedzialni i przestrzegać tego co mówi prawo i ludzka rozwaga. Jeśli się dostosujemy to możemy być pewni,że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby uchronić się przed zakażeniem.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta