Leczenie ortodontyczne a zęby mleczne

Wady zgryzu powstają u pacjentów w różnym wieku, także u małych dzieci, które nie mają jeszcze zębów stałych, tylko mleczaki. O tym, że małe dziecko ma wadę zgryzu mówi się w sytuacjach gdy 20 zębów mlecznych nie ma ze sobą bezpośredniego kontaktu i gdy między nimi zaczynają powstawać luki. W takich przypadkach warto jest zadbać o to, żeby jak najszybciej sprawdzić problem u ortodonty. Więcej informacji na temat leczenia wad zgryzu u dzieci z zębami mlecznymi znajdziesz w dzisiejszym wpisie na blogu S Dental Clinic

W jakim momencie warto wybrać się z dzieckiem do ortodonty?

Specjaliści zalecają, aby nawet 3-letnie dzieci odbywały raz lub 2 razy w roku wizyty w gabinetach ortodontycznych. Zazwyczaj jednak u tak małych dzieci niewdrażane jest jednak jeszcze leczenie ortodontyczne z zastosowaniem aparatów na zęby, ponieważ łuki zębowe w tym wieku bardzo szybko się jeszcze zmieniają. Dzięki jednak szybkiemu stwierdzeniu u dziecka jakichś problemów ortodonta lub stomatolog dziecięcy mają szansę szybko zareagować i wskazać rodzicom jakieś stosowane przez dziecko negatywne nawyki, które mogą powodować rozwój wady zgryzu. Mogą być one np. związane ze ssaniem kciuka, stosowaniem smoczka lub obgryzaniem paznokci. Ortodonta może też zalecić np. wykonywanie z dzieckiem odpowiednich ćwiczeń oddechowych, które wzmocnią mięśnie warg i umożliwią właściwe ustawienie języka.

Jakie czynniki mają wpływ na pojawienie się wad zgryzu u małych dzieci?

Istotnym czynnikiem, który może mieć wpływ na rozwój u dziecka wady zgryzu jest pozwolenie na zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych. Dużą rolę w zapobieganiu rozwojowi wad zgryzu u dzieci odgrywają więc również regularne wizyty kontrolne w gabinetach stomatologii dziecięcej. Jeżeli pozwoli się na szybkie wypadnięcie mleczaków, nie dojdzie po prostu do właściwego rozwoju łuków zębowych i rosnące później zęby stałe nie będą miały odpowiedniej ilości miejsca do prawidłowego ustawienia się względem siebie.

Leczenie ortodontyczne u małych dzieci

Nie zawsze jednak zmiana nawyków czy ćwiczenia oddechowe mogą być wystarczające do tego, żeby zmniejszyć ryzyko powstania i rozwoju wady zgryzu. W niektórych przypadkach u małych dzieci powstaje potrzeba zastosowania zacementowanej na zębach tzw. równi akrylowej. Metoda ta jest stosowana w przypadkach stwierdzenia odwrotnego zgryzu w zakresie jednego lub dwóch zębów.

W niektórych przypadkach może być też potrzeba zastosowania leczenia ortodontycznego w postaci protez dziecięcych, które mają za zadanie podtrzymanie w łukach zębowych wolnego miejsca dla zębów stałych.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta