Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży

Dbanie o stan zdrowia zębów jest ważne u każdego człowieka. W przypadku kobiet w ciąży rozwijająca się choroba próchnicowa i stany zapalne w jamie ustnej mogą mieć jednak negatywny wpływ nie tylko na zdrowie samej przyszłej mamy, ale także rozwijającego się dziecka. Często powtarzanym mitem jest to, że kobiety w ciąży nie mogą się poddawać leczeniu stomatologicznemu, nie jest to jednak prawda. W przypadku powstania jakichś problemów nie tylko mogą, ale też muszą zadbać o stan zdrowia jamy ustnej! W gabinetach stomatologicznych S Dental Clinic w Warszawie na Ursynowie i na Bielanach oraz w Piasecznie zajmujemy się leczeniem kobiet w ciąży, z zastosowaniem wszystkich niezbędnych metod bezpieczeństwa..

Dlaczego kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o zdrowie zębów?

Lekarze zalecają, żeby pacjentki dokładnie sprawdziły stan swoich zębów i dokonały niezbędnego leczenia jeszcze przed zajęciem w ciążę. Czasami jednak zdarzają się takie sytuacje, że u pacjentki powstają problemy w jamie ustnej już  w trakcie ciąży. Jest to związane m.in. z tym, że organizm pacjentki w tym okresie jest po prostu osłabiony i dba przede wszystkim o zdrowie dziecka. Tym bardziej jednak należy w miarę możliwości ograniczyć wszelkie zagrożenia dla zdrowia.

Leczenie stomatologiczne w trakcie ciąży jest nie tylko możliwe, ale i wskazane. Jeżeli pacjentka zaczyna odczuwać ból zęba, koniecznie powinna się jak najszybciej umówić na wizytę u stomatologa. W gabinecie stomatologii zachowawczej pacjentka najpierw zostanie poddane dokładnej diagnostyce, a później zostanie zaplanowane takie leczenie, które będzie w pełni bezpieczne nie tylko dla niej, ale także rozwijającego się w niej maleństwa.

Najważniejsze informacje na temat leczenia stomatologicznego kobiet w ciąży

Najlepszym okresem do przeprowadzania zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr. Wtedy bowiem pacjentka nie ma jeszcze problemów z długotrwałym przebywaniem  pozycji siedzącej i dzięki temu najłatwiej znosi długie przebywanie w fotelu stomatologicznym. Ważne jest też to, żeby w trakcie ciąży właściwie zadbać o profilaktykę chorób zębów i przyzębia. W tym celu warto jest się poddawać zabiegom z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

Dlaczego zęby w trakcie ciąży są słabsze?

Kobiety w trakcie ciąży są niestety narażone na wiele czynników, które mają negatywny wpływ na stan uzębienia. Najważniejszym z nich są powstające wówczas zmiany hormonalne, które sprawiają, że dziąsła u pacjentek stają się rozpulchnione i częściej dochodzi do ich krwawienia. Hormony w trakcie ciąży mogę też powodować powstawanie chorób przyzębia, czyli paradontozy. Kłopotliwe dla stanu jamy ustnej kobiet w ciąży może być też częste podjadanie, czyli zachcianki żywieniowe, które mogą się łączyć np. ze spożywaniem zawierających sporo cukru słodkich przekąsek.

Kobiety w trakcie ciąży często też wymiotują, powodując obniżenie pH w ustach. To również nie ma pozytywnego wpływu na stan jamy ustnej. Obecność w jamie ustnej różnego rodzaju kwasów z czasem może po prostu prowadzić do powstawania erozji szkliwa. Żeby uniknąć wówczas ryzyka nadmiernego ścierania zewnętrznej warstwy zębów należy zrezygnować z ich szczotkowania bezpośrednio po torsjach, tylko najpierw obficie przepłukać usta wodą, a dopiero później, po około 30 minutach, przystąpić do szczotkowania.

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży ze znieczuleniem

W trakcie leczenia stomatologicznego pacjentek w trakcie ciąży możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu leczenie będzie się wiązało ze znacznie mniejszym stresem. W trakcie ciąży konieczne jest jednak dobranie odpowiedniego środka znieczulającego. W tym czasie nie można stosować preparatów znieczulających, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych.  W I trymestrze nie zaleca się też stosowanie sedacji wziewnej. Odpowiednim środkiem znieczulającym w trakcie ciąży są natomiast działające miejscowo preparaty zawierające artykainę.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta, naprawa protez
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta