Dbanie o stan zdrowia zębów jest ważne u każdego człowieka. W przypadku kobiet w ciąży rozwijająca się choroba próchnicowa i stany zapalne w jamie ustnej mogą mieć jednak negatywny wpływ nie tylko na zdrowie samej przyszłej mamy, ale także rozwijającego się dziecka. Często powtarzanym mitem jest to, że kobiety w ciąży nie mogą się poddawać leczeniu stomatologicznemu, nie jest to jednak prawda. W przypadku powstania jakichś problemów nie tylko mogą, ale też muszą zadbać o stan zdrowia jamy ustnej! W gabinetach stomatologicznych S Dental Clinic w Warszawie na Ursynowie i na Bielanach oraz w Piasecznie zajmujemy się leczeniem kobiet w ciąży, z zastosowaniem wszystkich niezbędnych metod bezpieczeństwa..
Lekarze zalecają, żeby pacjentki dokładnie sprawdziły stan swoich zębów i dokonały niezbędnego leczenia jeszcze przed zajęciem w ciążę. Czasami jednak zdarzają się takie sytuacje, że u pacjentki powstają problemy w jamie ustnej już w trakcie ciąży. Jest to związane m.in. z tym, że organizm pacjentki w tym okresie jest po prostu osłabiony i dba przede wszystkim o zdrowie dziecka. Tym bardziej jednak należy w miarę możliwości ograniczyć wszelkie zagrożenia dla zdrowia.
Leczenie stomatologiczne w trakcie ciąży jest nie tylko możliwe, ale i wskazane. Jeżeli pacjentka zaczyna odczuwać ból zęba, koniecznie powinna się jak najszybciej umówić na wizytę u stomatologa. W gabinecie stomatologii zachowawczej pacjentka najpierw zostanie poddane dokładnej diagnostyce, a później zostanie zaplanowane takie leczenie, które będzie w pełni bezpieczne nie tylko dla niej, ale także rozwijającego się w niej maleństwa.
Kobiety w trakcie ciąży są niestety narażone na wiele czynników, które mają negatywny wpływ na stan uzębienia. Najważniejszym z nich są powstające wówczas zmiany hormonalne, które sprawiają, że dziąsła u pacjentek stają się rozpulchnione i częściej dochodzi do ich krwawienia. Hormony w trakcie ciąży mogę też powodować powstawanie chorób przyzębia, czyli paradontozy. Kłopotliwe dla stanu jamy ustnej kobiet w ciąży może być też częste podjadanie, czyli zachcianki żywieniowe, które mogą się łączyć np. ze spożywaniem zawierających sporo cukru słodkich przekąsek.
Kobiety w trakcie ciąży często też wymiotują, powodując obniżenie pH w ustach. To również nie ma pozytywnego wpływu na stan jamy ustnej. Obecność w jamie ustnej różnego rodzaju kwasów z czasem może po prostu prowadzić do powstawania erozji szkliwa. Żeby uniknąć wówczas ryzyka nadmiernego ścierania zewnętrznej warstwy zębów należy zrezygnować z ich szczotkowania bezpośrednio po torsjach, tylko najpierw obficie przepłukać usta wodą, a dopiero później, po około 30 minutach, przystąpić do szczotkowania.
W trakcie leczenia stomatologicznego pacjentek w trakcie ciąży możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu leczenie będzie się wiązało ze znacznie mniejszym stresem. W trakcie ciąży konieczne jest jednak dobranie odpowiedniego środka znieczulającego. W tym czasie nie można stosować preparatów znieczulających, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych. W I trymestrze nie zaleca się też stosowanie sedacji wziewnej. Odpowiednim środkiem znieczulającym w trakcie ciąży są natomiast działające miejscowo preparaty zawierające artykainę.