Na czym polega plastyka wędzidełek?

Plastyka wędzidełka to zabieg mikrochirurgiczny, który polega przede wszystkim na podcięciu wędzidełka i sprawieniu, że dzięki temu poprawi się jego estetyka oraz zapobiegnie się występowaniu różnych problemów w jamie ustnej. W dzisiejszym wpisie na blogu S Dental Clinic opisujemy, jakie są rodzaje i jaka jest rola wędzidełek w jamie ustnej, jakie mogą być skutki nieprawidłowej budowy wędzidełek, kiedy należy wykonać zabieg plastyki wędzidełka i na czym dokładnie on polega.

Rodzaje i funkcje wędzidełek w jamie ustnej

Termin wędzidełko jest stosowany do opisania cienkiej, włóknistej tkanki, która łączy  i ogranicza ruchliwość dwóch fragmentów ciała w jamie ustnej. Oprócz tego wędzidełka w jamie ustnej służą utrzymaniu odpowiedniego napięcia mięśniowego, zachowaniu funkcji żucia i zapewnieniu możliwości ruchu wargom i językowi. Nieprawidłowa budowa wędzidełka może jednak sprawić, że wszystkie te możliwości zostają ograniczone i konieczna może być ingerencja chirurga stomatologicznego.

W jamie ustnej człowieka znajdują się 3 rodzaje wędzidełek:

  • Wędzidełko wargowe, które znajduje się pod górną wargą i łączy jej wewnętrzną stronę z tkanką dziąsła. Nieprawidłowa budowa tego wędzidełka może się przyczyniać do powstania wad zgryzu lub do diastemy.
  • Wędzidełko podjęzykowe. W przypadku tego wędzidełka najczęściej dochodzi do zdiagnozowania problemów, które mogą powodować powstanie wady wymowy, problemy z zaleganiem śliny oraz problemy ze ssaniem i przeżuwaniem pokarmów.
  • Wędzidełko policzkowe. Znajduje się po obu stronach jamy ustnej w okolicach górnej szczęki i łączy tkanki dziąsłowe z wewnętrzną stroną policzków. Nieprawidłowa budowa tych wędzidełek może skutkować zaleganiem w jamie ustnej resztek pokarmów, co sprzyja rozwojowi bakterii próchnicowych.

Wskazania do przeprowadzenia plastyki wędzidełka

Konieczność wykonania zabiegu polegającego na plastyce wędzidełka może być stwierdzona w gabinecie stomatologicznym lub przez logopedę. Podcięcie wędzidełka  jest konieczne w sytuacjach, gdy ze stwierdzonym problemem nie można sobie poradzić w inny sposób, np. poprzez wykonywanie zaleconych przez logopedę rozciągających ćwiczeń artykulacyjnych. Zabieg podcięcia wędzidełka może być potrzebny do wykonania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. Częściej jednak taka konieczność występuje u dzieci. W tym wieku plastyka wędzidełka ma na celu przede wszystkim uniknięcie rozwinięcia się wady zgryzu i konieczności przeprowadzenia później leczenia ortodontycznego.

Przebieg zabiegu podcięcia wędzidełka

Tego typu zabiegi są szybkie i stosunkowo proste. Plastyka wędzidełka polega na pionowym przecięciu błony, aby zapewnić połączonym wędzidełkiem tkankom większą ruchomość. Chirurg stomatologiczny wykonuje zabieg z użyciem skalpela, nożyczek chirurgicznych lub lasera. Ta ostatnia możliwość jest bardzo korzystna, ponieważ dzięki temu zmniejsza się krwawienie i szybciej goją się rany. Zabieg plastyki wędzidełka zawsze wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. U dzieci często w tym celu stosowana jest sedacja wziewna.

Jedynymi przeciwskazaniami do plastyki wędzidełka są problemy z krzepliwością krwi u pacjenta oraz trwające infekcje górnych dróg oddechowych.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta