Ortodonta – Warszawa Bielany i Ursynów

W klinice stomatologicznej S Dental Clinic w Warszawie w oddziałach na Bielanach i na Ursynowie oraz w Piasecznie oferujemy możliwość przeprowadzenia leczenia ortodontycznego, czyli leczenia wykrytych wad zgryzu. Jest to niestety bardzo często występujący problem i to zarówno u dzieci i młodzieży, jak i u dorosłych pacjentów. Proces leczenia wady zgryzu jest dosyć skomplikowany i może trwać nawet kilkanaście miesięcy, jednak na pewno warto jest go wdrożyć, ponieważ nieleczone wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje. Mogą powodować poważne problemy związane ze stanem zębów i przyzębia, mogą wpływać na powstawanie wad wymowy oraz mieć negatywny wpływ na estetykę uśmiechu i twarzy.

Konsultacja ortodontyczna w Piasecznie

Zanim rozpocznie się leczenie wady zgryzu, najpierw konieczna jest konsultacja ortodontyczna. W jej trakcie lekarz ortodonta dokładnie ogląda stan zębów pacjenta, sprawdza jakie dokładnie są problemy w ich ustawieniu oraz przeprowadza z pacjentem wywiad lekarski. Ma on na celu stwierdzenie, jak długo pacjent boryka się z wadą zgryzu oraz określenie prawdopodobnych przyczyn jej powstania. Wywiad lekarski w połączeniu z badaniem jamy ustnej często pozwala także określić negatywne nawyki pacjenta, które także mogą mieć wpływ na powstanie wady zgryzu. Są nimi np. obgryzanie paznokci lub długopisu lub zgrzytanie zębami.

Zgłoszenie się na konsultację do gabinetu ortodontycznego jest bardzo ważną decyzją, dzięki której ma się nie tylko możliwość sprawdzenia tego, jak poważna jest powstała u nas wada zgryzu, ale też poznania tego, w jaki sposób można ją wyleczyć i jak z dużymi kosztami i utrudnieniami będzie się to wiązało. W zależności od rodzaju wady zgryzu, czasami wystarczy tylko noszenie stałego aparatu na zęby, a w niektórych przypadkach konieczne jest np. najpierw uzyskanie odpowiedniej ilości miejsca w łukach zębowych, w celu właściwego ustawienia później względem siebie wszystkich zębów. Żeby to było możliwe konieczna jest współpraca ortodonty z chirurgiem stomatologicznym i wykonanie najpierw ekstrakcji wybranych zębów. Konsultacja ortodontyczna daje lekarzowi informacje, które są niezbędne do przygotowania dokładnego planu leczenia wady zgryzu.

Założenie aparatu ortodontycznego i dalszy przebieg leczenia.

Celem konsultacji ortodontycznej jest opracowanie szczegółowego planu leczenia ortodontycznego. Jeszcze w trakcie pierwszej wizyty ortodonta pobiera pacjentowi wycisk żuchwy i szczęki. Pacjent otrzymuje też zlecenie na wykonanie pantomogramu zębów. W naszych klinikach stomatologicznych w Warszawie na Ursynowie i na Bielanach oraz w Piasecznie pracownie RTG znajdują się na miejscu, dzięki czemu pacjenci mają możliwość szybkiego wykonania zdjęcia pantomograficznego. Na podstawie otrzymanego zdjęcia RTG, wykonanego z pobranego wcześniej wycisku żuchwy i szczęki gipsowego modelu zgryzu, sprawdzenia stanu jamy ustnej i przeprowadzonego wywiadu lekarskiego ortodonta ma możliwość szybkiego przygotowania dokładnego planu leczenia i na następnej wizycie pacjenta przedstawienie mu możliwości pokonania wady zgryzu. Alternatywnym rozwiązaniem zamiast tradycyjnego, gipsowego wycisku żuchwy i szczęki jest wykonanie cyfrowego wycisku szczęki, który pozwala na przygotowanie trójwymiarowego obrazu zgryzu.

Po opracowaniu planu leczenia i przedstawieniu go pacjentowi można przystąpić do rozpoczęcia leczenia wady zgryzu, czyli do założenia pacjentowi na zęby stałego aparatu ortodontycznego. Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem stałego aparatu na zęby zazwyczaj trwa między 12 a 24 miesiące, w zależności od złożoności stanu wyjściowego.

Ortodonta Warszawa Ursynów, Bielany, Piaseczno

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielą się na 2 grupy: aparaty stałe oraz aparaty ruchome. Podstawowym rodzajem aparatów na zęby są aparaty stałe. Z ich zastosowaniem można przywrócić prosty zgryz nawet u dorosłych pacjentów, u których doszło już do wyrżnięcia się wszystkich zębów stałych i do pełnego ukształtowania łuków zębowych. Tradycyjne stałe aparaty ortodontyczne to aparaty z metalowymi zamkami. Ich wadą jest mało estetyczny wygląd. Z ich zastosowaniem można jednak wyleczyć praktycznie każdą wadę zgryzu. Coraz częściej pacjenci decydują się na estetyczne aparaty na zęby, w których zamiast metalowych zamków zastosowano zamki z materiałów o kolorze zbliżonym do koloru naturalnych zębów, dzięki czemu w trakcie leczenia są znacznie mniej widoczne.

Innym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty ruchome. Stosuje się je w leczeniu wad zgryzu u dzieci. Warunkiem możliwości zastosowania takich aparatów w leczeniu ortodontycznym jest brak całkowitego ukształtowania się łuków zębowych. Aparaty ruchome są zdejmowane. Dziecko w trakcie leczenia musi je nosić tylko przez kilka godzin dziennie.

Możliwość zastosowania niewidocznych aparatów na zęby

Reczą, która sprawia, że wielu pacjentów długo zwleka lub całkowicie rezygnuje z rozpoczęcia leczenia wady zgryzu jest konieczność noszenia przez około 2 lata niewygodnego i mającego negatywny wpływ na estetykę uśmiechu stałego aparatu ortodontycznego z metalowymi zamkami. Na szczęście obecnie możliwości jest więcej. Nie trzeba już stosować aparatu z metalowymi zamkami, tylko można go zastąpić aparatem estetycznym, który dzięki zastąpieniu metalowych zamków elementami wykonanymi z materiałów o kolorach zbliżonym do barwy naturalnych zębów, nie mają negatywnego wpływu na estetykę uśmiechu. Ich sposób działania jest przy tym identyczny jak sposób działania aparatów z metalowymi zamkami, dzięki czemu nadal można osiągnąć znakomite efekty leczenia wady zgryzu.

Leczenie ortodontyczne - Warszawa Bielany oraz Ursynów w S Dental Clinic

Leczeniem ortodontycznym wad zgryzu zajmujemy się we wszystkich naszych klinikach stomatologicznych. Na wizytę w gabinecie ortodonty nasi pacjenci mogą się umówić w klinikach S Dental Clinic w Warszawie na Ursynowie i na Bielanach, oraz w klinice dentystycznej w Piasecznie. W wszystkich gabinetach ortodontycznych stosujemy te same metody leczenia. W celu umówienia się na wizytę kontrolną, wystarczy do nas zadzwonić lub skorzystać z formularza kontaktowego.

Ortodonta Warszawa Bielany
Ortodonta Warszawa Ursynów
Ortodonta Warszawa Praga Południe
Ortodonta Piaseczno

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta