Zdjęcia pantomograficzne zębów

W gabinetach stomatologicznych S Dental Clinic w Warszawie na Ursynowie i na Bielanach oraz w Piasecznie mamy własne pracownie RTG, w których jesteśmy w stanie w każdej chwili wykonać niezbędne do planowania dalszego leczenia zdjęcia pantomograficzne zębów, a także tomografię 3D zębów, czyli badanie które także może być bardzo istotne w planowaniu leczenia stomatologicznego. Oba te badania dają dentyście wiele informacji na temat stanu łuków zębowych. Pantomogram zębów ma duże znaczenie przede wszystkim w chirurgii stomatologicznej i w ortodoncji. Możliwość jego wykonania w miejscu, w którym będzie prowadzone też dalsze leczenie, na pewno jest dla pacjentów bardzo wygodne i pozwala znacznie skrócić cały proces. Z kolei tomografia komputera, dzięki temu, że wykorzystana w tym badaniu wiązka promieni rentgenowskich okrążą głowę w sposób stożkowy i wielokrotnie okrąża głowę pacjenta, pozwala dokładnie zobrazować szczękę i żuchwę pacjenta i daje dentystom wiele istotnych informacji, które umożliwiają precyzyjne zaplanowania kolejnych etapów leczenia stomatologicznego.

Na czym polega pantomogram zębów?

Do zdjęcia pantomograficznego zębów nie trzeba się w żaden sposób specjalnie przygotować. Można je wykonać o dowolnej porze dnia. Pacjent nie musi też być na czczo. Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i daje wiele przydatnych informacji, które mogą być potrzebne do właściwego zaplanowania dalszego leczenia. Przygotowania do zabiegu są takie same jak w przypadku innych badań RTG. Przed wykonaniem pantomogramu pacjent musi zdjąć z ciała wszystkie metalowe przedmioty i biżuterię. Na ciało nakładany jest specjalny ołowiany fartuch, który chroni pacjenta przed szkodliwym działaniem promieni rentgenowskich. W trakcie badania pacjent musi spokojnie stać. Wokół jego głowy przez kilkanaście sekund obraca się głowica aparatu. Wynik badania pojawia się na ekranie komputera.

W jakich przypadkach wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcia pantomograficzne zębów wykonuje się przed zabiegami, w których istotne może być to jak dokładnie wyglądają łuki zębowe, jaki kształt mają wszystkie zęby i jaki jest stosunek ich struktur do zębów sąsiadujących. Najczęściej pantomogram zębów wykonywany jest przed zabiegami ekstrakcji, m.in. przed wyrwaniem ósemki. Zdjęcia wykonywane są także przez zabiegami wszczepiania implantów zębowych, w sytuacjach rozwiniętych chorób zębów i przyzębia, czyli w stomatologii zachowawczej oraz w trakcie planowania leczenia zaleconego przez ortodontę. W takich przypadkach pantomogram pozwala dokładnie ocenić wadę zgryzu, a następnie szczegółowo opracować cały proces leczenia.

W jakich celach wykonywana jest tomografia komputerowa 3D?

Tomografia 3D zębów jest całkowicie bezpieczna dla pacjentów i dlatego też w gabinetach stomatologicznych dosyć często korzysta się z możliwości przeprowadzenia takich badań. . Najczęściej tomografia 3D jest przeprowadzana:

  • w diagnostyce różnego rodzaju chorób jamy ustnej, czyli w trakcie leczenia zachowawczego.
  • w trakcie planowania leczenia kanałowego zębów,
  • w trakcie planowania leczenia ortodontycznego,
  • przed planowanym wszczepieniem implantów zębowych,
  • w przypadku stwierdzenia u pacjenta chorób przyzębia, czyli paradontozy,
  • w planowaniu zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej.

Tomografia 3D często jest też wykorzystywana w celu kontroli uzyskanych efektów leczenia, przede wszystkim w chirurgii stomatologicznej i w endodoncja. Jest to również istotny element diagnostyki w leczeniu schorzeń zatok przynosowych.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta