Niezwykle ważnym etapem dbania o stan zdrowia jamy ustnej, czyli zębów i dziąseł jest profilaktyka, Na co dzień polega ona na myciu zębów, czyli na przestrzeganiu zasad codziennej higieny jamy ustnej. Skuteczność przeprowadzanych każdego dnia zabiegów higienicznych jest bardzo duża, jednak można ją jeszcze zwiększyć poddając się w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym zalecanym w danym przypadku zabiegom z zakresu profilaktyki stomatologicznej.
Podstawowe zabiegi, które są wykonywane w ramach profilaktyki stomatologicznej polegają na dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów z zalegających płytki i kamienia nazębnego. Oba te elementy są bardzo dużym zagrożeniem dla zdrowia zębów i przyzębia i jednocześnie też obu nie można samodzielnie usunąć z zastosowaniem codziennych zabiegów higienicznych. Może to zrobić tylko stomatolog poprzez wykonanie odpowiednich zabiegów.
Jeżeli w trakcie kontroli stanu uzębienia dentysta stwierdzi obecność dużej ilości płytki nazębnej i przebarwień, zaleci wykonanie zabiegu piaskowania zębów. Podczas wykonywania zabiegu wykorzystuje się piaskarkę profilaktyczno-abrazyjną. Urządzenie to produkuje pod wysokim ciśnieniem mieszaniną wody i specjalnego proszku. Jeżeli na zębach powstał już kamień nazębny, w celu jego usunięcia konieczne jest przeprowadzenie skalingu zębów. Zabieg polega na usunięciu gromadzącego się kamienia z powierzchni zębów i z okolic ich szyjek.
Innymi często wykonywanymi zabiegami z zakresu profilaktyki stomatologicznej są jeszcze zabiegi, które mają na celu dodatkowe zabezpieczenie zębów przed próchnicą. Należą do nich przede wszystkim zabiegi lakowania bruzd zębowych, fluoryzacja oraz lakierowanie zębów.