Różnice między implantem a protezą zębowa.

Braki uzębienia wyglądają szczególnie nieestetycznie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, w których panuje moda na bycie idealnym. Jednak ubytki w zębach można skutecznie naprawić, stosując w tym celu implanty lub protezy zębowe. Występują jednak znaczne różnice między implantem a protezą zębową.

Implanty to specjalne śruby, które wykonane są najczęściej z tytanu, który zapewnia ich trwałość. Śruby te wkręcane są do kości szczęki lub żuchwy, zależnie od rodzaju zęba. Stosuje się je w celu wypełnienia braków po pojedynczych zębach. Można mieć oczywiście pełne uzębienie stworzone z implantów, jednak wymaga to kolejnych wierceń. Zaletą implantów jest brak wpływu na sąsiadujące zdrowe zęby, które w żaden sposób nie są uszkadzane.

Protezy zębowe ruchome są to zaś tak zwane wkładki, które zastępują całość lub tylko część uzebienia. W odróżnieniu od implantów możliwe jest ich zdejmowanie. Ponadto cena jest znacznie niższa niż cena implantów zębowych, a także nie wymagają one ingerencji w kość żuchwy lub szczęki. Protezy zębowe stałe z wypełnieniem pełnym utrzymują się na działach, dzięki dokładnemu dopasowaniu do ich kształtu. Czasem jednak zachodzi potrzeba ich dodatkowego doklejenia przy użyciu specjalnego kleju do protez.

Natomiast jeśli chodzi o protezy stałe, stanowiące jedynie wypełnienie po ubytkach zębowych, to zazwyczaj, zależnie od wielkości ubytków, utrzymują się one na sąsiadujących z nimi zębach. Może to być niekorzystne dla tychże zębów, między innymi przez ich przeciążanie, które występuje zwłaszcza podczas jedzenia. W stosunku do implantów podobne obciążenie nie występuje.

Implanty w znacznie większym stopniu przypominają naturalne ludzkie zęby, co stanowi o ich dodatkowej wartości.

Protezy zębowe ze względu na możliwość ich wyjmowania, wymagają regularnego czyszczenia, implanty zaś myje się jak pozostałe naturalne zęby. Nie ulegają one jednak przebarwieniom powodowanym piciem kawy, herbaty lub słodkich napojów. Ich wybór zależy jednak w głównej mierze od indywidualnych możliwości finansowych.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta