Czym jest diastema i jak się jej pozbyć?

Diastema, czyli nieestetycznie wyglądająca podczas mówienia lub uśmiechania się przerwa między zębami, to niestety bardzo często występujący problem u pacjentów. Nie każdy pacjent traktuje diastemę jako wadę. Dla wielu jest istotnym elementem wyglądu. Dla większości jednak jest dużym problemem i szukają sposobów na to, żeby sobie z nim poradzić. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, czym jest diastema, jakie są jej rodzaje oraz w jaki sposób można się jej pozbyć.

Co to jest diastema?

Termin diastema służy do określenia przerwy między górnymi jedynkami. W zależności od tego, jak duża jest to przerwa, można ją uznać za wadę kosmetyczną, która ma wpływ jedynie na estetykę uśmiechu, albo na wadę stomatologiczną, która może mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Diastema jako wada kosmetyczna jest uznawana, jeżeli jest mniejsza niż 2 mm. Większa przerwa między jedynkami może być poważnym problemem, który może doprowadzić np. do powstania wady zgryzu, do rozwinięcia się chorób przyzębia lub powodować powstanie wad wymowy.

Jakie są rodzaje diastemy?

Typy diastemy można podzielić ze względu na przyczynę powstania oraz na to, na czym dokładnie polega powstały problem. Najważniejszym kryterium jest to drugie. Biorąc pod uwagę to, jak dokładnie wygląda przerwa między jedynkami, wyróżniamy:

  • Diastemę zbieżną – w której rozsunięte są korzenie jedynek, a końcówki koron zębowych skierowane do siebie.
  • Diastemę rozbieżną – w której korzenie są do siebie zbliżone, natomiast rozsunięte są końcówki zębów.
  • Diastemę równoległą – w której zęby są rozsunięte równolegle do siebie na całej długości.

Rozróżnia się także diastemę ze względu na przyczynę powstania. W diastemie prawdziwej problem powstaje w wyniku przerostu lub niskiego przyczepu wędzidełka górnej wargi. Z kolei w diastemie rzekomej, przerwa między zębami jest spowodowana tym, że górne siekacze są zbyt małe, brakuje któregoś zęba lub jest ich zbyt dużo. Innym rodzajem problemu jest jeszcze diastema fizjologiczna. Występuje ona u dzieci między 7. a 9. rokiem życia, czyli jeszcze z zębami mlecznymi. Ten rodzaj diastemy zwykle samoistnie znika w momencie pojawienia się zębów stałych.

W jaki sposób można się pozbyć diastemy?

Pozbycie się diastemy wymaga konsultacji stomatologicznej. To dentysta powinien podjąć decyzję o tym, czy warto lub, czy trzeba usunąć przerwę między jedynkami.

Jeżeli chce się to zrobić ze względów estetycznych, najczęściej stosowaną metodą jest wykorzystanie w tym celu licówek na zęby. Przyklejenie do jedynek cienkich porcelanowych lub kompozytowych płytek sprawi, że nieestetycznie wyglądająca przerwa między nimi zostanie zakryta i przestanie być dla pacjenta problemem.

Inną metodą poradzenia sobie z diastemą jest tzw. bonding. Zabieg polega na wypełnieniu przerwy między zębami kompozytem, czyli takim samym materiałem, jakim wypełniane są ubytki zębowe. Wadą tej metody jest to, że nie jest ona tak trwała jak licówki i konieczne może być częste wykonywanie poprawek.

W przypadku bardziej poważnych problemów z diastemą, która jest wadą stomatologiczną, jej usunięcie może wymagać wizyty u ortodonty. Polegać ono będzie na noszeniu przez pacjenta stałego lub ruchomego aparatu na zęby.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta