Usuwanie ósemek – ekstrakcje zębów mądrości

W gabinetach S Dental Clinic w Warszawie (Ursynów i Bielany) i w Piasecznie przeprowadzamy zabiegi usuwania ósemek, czyli ekstrakcje zębów mądrości. Ich pojawienie się często stanowi duży problem dla pacjentów i w przypadku gdy nie ma na nie miejsce w łukach zębowych, żeby ograniczyć związane z ich pojawieniem się problemy, niezbędne może być ich usunięcie. Wyrywanie ósemek to często trudny do wykonania zabieg. Umiejscowienie zębów mądrości na końcach łuków zębowych sprawia bowiem, że chirurg stomatologiczny nie ma do nich dobrego, łatwego dostępu. Dodatkowym problemem jest to, że wyrywanie ósemek często dotyczy zębów zatrzymanych, które jeszcze nie zdążyły się wyrżnąć.

Co to jest i w jakich przypadkach konieczne jest usunięcie zębów mądrości?

Ósemki są nazywane zębami mądrości ze względu na to, że do ich wyrżnięcia najczęściej dochodzi dopiero między 17. a 20. rokiem życia, czyli w momencie gdy dolny i górny łuk zębowy są już w pełni rozwinięte. Główny problem z ósemkami jest taki, że tak naprawdę u większości ludzi nie ma już na nie miejsca. W wyniku ewolucji trzecie zęby trzonowe u człowieka w pewnym momencie rozwoju tak naprawdę przestały rosnąć i tylko u niektórych osób najpierw pojawiają się ich zalążki, a później zaczynają się wyrzynać. Zazwyczaj niestety wiąże się to z wieloma problemami. Dodatkowe zęby mogą nie tylko powodować silne dolegliwości bólowe, ale również mogą mieć negatywny wpływ na inne zęby w łukach.

Zapobiec tym problemom można tylko poprzez dokonanie ich ekstrakcji, czyli zabiegu usuwania ósemki. Wykonuje się je w gabinetach chirurgii stomatologicznej.

Przebieg zabiegów wyrywania ósemek

Przed wykonaniem zabiegów wyrywania ósemek najpierw konieczne jest zdjęcie pantomograficzne. Da ono możliwość oszacowania skali trudności zabiegu i ryzyka pojawienia się w jego efekcie jakichś powikłań pozabiegowych. Zabieg usunięcia ósemek jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na miejsce wykonania, należy do najbardziej skomplikowanych zabiegów ekstrakcji. Szczególnie trudny jest w przypadku zębów zatrzymanych. W takich przypadkach konieczne jest bowiem przeprowadzenie dłutowania. Na początku wykonywane jest nacięcie dziąsła. Później usuwa się zatrzymaną ósemkę z kości i zabezpiecza ranę specjalnym opatrunkiem chirurgicznym. Następnie rana jest zaszywana. Cały zabieg wyrywania ósemki wykonywany jest w sposób atraumatyczny i trwa od 5 do 45 minut.

Postępowanie po wyrywaniu ósemek

Zabiegi polegające na wyrywaniu ósemek obarczone są pewnym ryzykiem dotyczącym powstawania po nich różnego rodzaju powikłań. Po około kilku godzinach po wyrwaniu ósemki mogą pojawić się ból i opuchlizna. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu na to, że jego tkanki zostały narażone na ingerencję z zewnątrz.

Ze względu na ryzyko powstania powikłań pozabiegowych mniej więcej po tygodniu od przeprowadzenia zabiegu pacjent musi się znów zgłosić do gabinetu chirurgii stomatologicznej, w którym została wykonana ekstrakcja, w celu sprawdzenia, czy wszystko jest w porządku oraz usunięcia założonych po wykonaniu zabiegu szwów. Do poważnych powikłań po ekstrakcjach zębów mądrości dochodzi oczywiście bardzo rzadko, ale na pewno trzeba sprawdzić, czy u pacjenta w wyniku zabiegu na pewno nie doszło np. do zakażenia zębodołu, do złamania zęba, do naruszenia tkanek miękkich lub czy wewnątrz dziąsła nie pozostała może jakaś mogąca później powodować wiele różnych powikłań niewielka część wyrywanego zęba.

Zabiegi wyrywania ósemek są wykonywane we wszystkich naszych klinikach stomatologicznych. Można się umówić do chirurga stomatologicznego do gabinetu w Warszawie na Ursynowie, w Warszawie na Bielanach lub w Piasecznie.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta