Bardzo ważnym elementem oferty przychodni stomatologicznych S Dental Clinic w Warszawie i w Piasecznie jest stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja. Wczesne rozpoczęcie wykonywania z dzieckiem wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym w przyszłości będzie miało wiele dobrych skutków. Dziecko szybko nauczy się, dlaczego należy właściwie dbać o stan zdrowia zębów i dlaczego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Łatwo przyzwyczai się również do odbywania regularnych wizyt kontrolnych u dentysty.
W gabinetach stomatologii dziecięcej S Dental Clinic zawsze staramy się zapewnić naszym małym pacjentom jak najwięcej komfortu. Pedodoncją zajmujemy się we wszystkich naszych gabinetach. Z usług stomatologii dziecięcej S Dental Clinic można skorzystać w gabinetach w Warszawie na Ursynowie i na Bielanach oraz w Piasecznie. We wszystkich tych miejscach dziećmi zajmują się wyłącznie doświadczeni stomatolodzy dziecięcy, którzy bez trudu potrafią nawiązać dobry kontakt ze swoimi pacjentami i mają do nich bardzo dużo cierpliwości, przy każdej okazji tłumacząc im wszystkie wykonywane w następnym etapie czynności. Dzięki temu dziecko podczas wizyty przez cały czas pozostaje spokojne i można przy nim wykonać wszystkie zamierzone zabiegi.
Wielu rodziców niestety lekceważy konieczność leczenia zębów u małych dzieci, u których nie doszło jeszcze do wyrżnięcia się zębów stałych. Często przytaczaną przez nich przyczyną ignorowania konieczności regularnej kontroli stanu jamy ustnej u dziecka jest to, że według nich leczenie mleczaków jest niepotrzebne, ponieważ nawet jeżeli szybko wypadną, na ich miejsce zaraz pojawią się zęby stałe. Jest to niestety duży błąd, ponieważ zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych może być przyczyną nieprawidłowego ustawienie się w łukach zębów stałych i niewytworzenia się na nie w łukach zębowych wystarczającej ilości miejsca. W rezultacie dziecko będzie trzeba szybko poddać leczeniu ortodontycznemu wady zgryzu, co będzie się wiązało ze znaczenie większym kosztem niż wcześniej nieprzeprowadzane kontrole.
Podstawowym elementem stomatologii dziecięcej jest profilaktyka, czyli zapobieganie powstawaniu choroby próchnicowej i innych rodzajów patologii w uzębieniu. Najważniejsze w leczeniu stomatologicznym małych dzieci są profilaktyka i leczenie skutków choroby próchnicowej zębów mlecznych i pierwszych zębów stałych oraz profilaktyka wad zgryzu, które niestety u dzieci występują bardzo często.
Realizacja tych celów jest możliwa m.in. poprzez wykorzystanie zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznych dla najmłodszych pacjentów. Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów u dzieci znajdują się przede wszystkim lakowanie bruzd i szczelin zębowych, czyli zabieg, który ma szczególnie duże znaczenie w przypadku pierwszych stałych zębów trzonowych, czyli szóstek. Ważnym elementem profilaktyki najmłodszych pacjentów jest też regularnie wykonywana kontaktowa profilaktyka fluorowa (fluoryzacja). Poprzez wykonanie tych zabiegów możliwe jest właściwe zabezpieczenie zębów mlecznych i stałych przed negatywnym działaniem bakterii próchnicowych i zapobieganie powstawaniu w zębach ubytków i wykonywania przez to przedwczesnych ekstrakcji, które mogłyby wpłynąć na niewłaściwy rozwój łuków zębowych.
Zastanawiając się nad tym, czy warto jest się zdecydować na wykonanie u swojego dziecka wskazanych zabiegów profilaktycznych, warto pamiętać, że wszystkie te zabiegi są całkowicie bezbolesne.
W naszych gabinetach stomatologii dziecięcej w Warszawie (Ursynów i Bielany) oraz w Piasecznie zajmujemy się też leczeniem zębów u bardzo małych dzieci, czyli takich, które nie mają jeszcze 3 lat. U tak małych dzieci, poza nielicznymi przypadkami wrodzonych wad zgryzu, najczęściej występujące problemy dotyczą tzw. próchnicy wczesnej, inaczej nazywanej próchnicą butelkową lub próchnicą okrężną. Występowanie u młodych pacjentów takiej formy choroby próchnicowej najczęściej jest związane z niewłaściwymi nawykami żywieniowymi dziecka, czyli spożywaniem nie do końca prawidłowo dobranych do jego potrzeb produktów spożywczych. Innymi przyczynami próchnicy zębów mlecznych mogą być też jednak nieprawidłowa higiena jamy ustnej, brak regularnej kontroli stanu jamy ustnej u stomatologa dziecięcego oraz niewykonywanie w trakcie wizyt w gabinecie zalecanych zabiegów profilaktycznych.
Rodzice koniecznie muszą pamiętać o tym, że powstała choroba próchnicowa zębów mlecznych powinna być zawsze jak najszybciej leczona. Nie można traktować uzębienia mlecznego jako przejściowego, ponieważ to właśnie zęby mleczne decydują o właściwym rozwijaniu się łuków zębowych i jeżeli pozwoli się im zbyt szybko wypaść, u dziecka konieczne później będzie długotrwało i kosztowne leczenie wady zgryzu.
Największym zagrożeniem dla rozwijającego się u dziecka zgryzu może być zarówno zbyt późne, jak i zbyt wczesne wypadnięcie lub usunięcie mleczaków. Z tego względu warto jest regularnie udawać się ze swoim małym dzieckiem na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologa dziecięcego. Dzięki temu da nam się wybrać odpowiedni moment na wyrwanie zębów mlecznych i uniknie się późniejszym problemom związanym z wadami zgryzu. Zabiegi wyrywania zębów mlecznych w ramach usług stomatologii dziecięcej są wykonywane stosunkowo często, bo nie u każdego dziecka zgryz rozwija się w pełni prawidłowo, czyli tak, żeby mleczaki same wypadły w takim momencie, żeby nie było ryzyka powstania później u dziecka wady zgryzu.