Czym są aparaty samoligaturujące?

Wady zgryzu to jeden z najczęściej występujących u pacjentów problemów w jamie ustnej. Jednocześnie zdrowe uzębienie i piękny uśmiech dla wielu osób stają się coraz ważniejsze. Głównym etapem leczenia wady zgryzu jest noszenie indywidualnie przygotowanego do potrzeb pacjenta aparatu ortodontycznego. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów na zęby.  W ostatnich latach jednym z chętniej wybieranych są aparaty samoligaturujące. W dzisiejszym wpisie na blogu S Dental Clinic dokładnie opisujemy, czym są aparaty samoligaturujące i jakie są ich największe zalety.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Aparaty samoligaturujące to jeden z kilku rodzajów stosowanych obecnie w leczeniu wad zgryzu aparatów ortodontycznych. Podstawowy podział takich aparatów dzieli je na aparaty na zęby stałe i aparaty ruchome. Co ważne, klasyczne aparaty ruchome są stosowane wyłącznie w leczeniu wad zgryzu u dzieci, u których nie doszło jeszcze do wyrżnięcia wszystkich zębów stałych, czyli mniej więcej u dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Tego typu aparat dziecko musi nosić przez około 4 godziny dziennie.

U dorosłych pacjentów nie ma niestety możliwości zastosowania w leczeniu wady zgryzu aparatów ruchomych, i konieczne jest założenie stałego aparatu na zęby. Najczęściej w leczeniu ortodontycznym stosowane są klasyczne aparaty na zęby z ligaturami i z metalowymi zamkami. Prowadzone w taki sposób leczenie powoduje niestety u pacjentów wiele problemów, ponieważ stałe aparaty na zęby z metalowymi zamkami są niewygodne i dodatkowo mają negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Ciekawą alternatywą dla klasycznych stałych aparatów na zęby są będące tematem dzisiejszego wpisu na naszym blogu aparaty samoligaturujące.

Jakie są zalety aparatów samoligaturujących?

Jak sama nazwa wskazuje, w aparatach samoligaturujących nie ma konieczności zakładania ligatur, czyli odpowiadających za utrzymania łuku aparatu w zamkach na każdym zębie, przezroczystych lub kolorowych gumeczek. W aparatach samoligaturujących gumki są zastąpione znajdującymi się w zamkach klapkami. Zmiana ta znacząco zwiększa wygodę pacjentów, ponieważ podczas noszenia tradycyjnych aparatów na zęby w trakcie przemieszczania się łuku aparatu w zamkach, powstaje silne, powodujące intensywne dolegliwości bólowe tarcie. Tymczasem podczas leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatu samoligaturującego, taki dyskomfort się nie pojawia.

Inną zaletą aparatów samoligaturujących jest to, że brak konieczności wymiany ligatur znacznie zmniejsza ilość koniecznych do odbywania wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. O co najmniej kilka tygodni zmniejsza się też czas samego leczenia, a w dodatku podczas leczenia z zastosowaniem takiego aparatu nie trzeba się też tak bardzo martwić o swoją estetykę uśmiechu.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta