W trakcie leczenia wady zgryzu pacjent nawet jeżeli stosuje stały aparat na zęby, koniecznie musi o niego dbać i go regularnie, dokładnie czyścić. Jest to tak samo ważne, jak codzienna higiena jamy ustnej. Bez regularnego czyszczenia aparatu na zęby nie uda się osiągnąć dobrych rezultatów leczenia i w dodatku narazimy się na różnego rodzaju nieprzyjemności. W jaki sposób powinno się codziennie czyścić aparat ortodontyczny?
Brak regularnego mycia stosowanego każdego dnia aparatu na zęby może prowadzić do licznych problemów. Niewłaściwa higiena jamy ustnej i nieprzykładanie zbyt dużej uwagi do czyszczenia aparatu ortodontycznego na początku spowoduje, że będzie się miało problem z nieświeżym oddechem. Później jednak powstałe trudności mogą być znacznie poważniejsze.
Aparat na zęby to ciało obce w jamie ustnej. Sama jego obecność może powodować np. podrażnienie śluzówki oraz wywoływać powstawanie obrzęków i różnego typu infekcji. Brak właściwej higieny jamy ustnej i aparatu ortodontycznego podczas leczenia wady zgryzu z czasem może spowodować np. powstanie groźnych dla zdrowia stanów zapalnych dziąseł oraz chorób zębów.
Dopuszczenie do tego, że pozostałe w jamie ustnej resztki pokarmów przez dłuższy czas pozostawały między klamrami aparatu, może doprowadzić do gromadzenia się w jamie ustnej bakterii, których działanie będzie skutkowało powstawaniem płytki i kamienia nazębnego i doprowadzało do paradontozy, czyli chorób przyzębia.
Prawidłowe czyszczenie stosowanego aparatu ortodontycznego wymaga posiadania przeznaczonych do tego celu akcesoriów. Najważniejsze są oczywiście pasta i szczoteczka do zębów. W trakcie leczenia ortodontycznego koniecznie trzeba też codziennie stosować nić dentystyczną. Oprócz tego jednak niezbędne są też jeszcze dwie specjalne szczoteczki: jedna do czyszczenia aparatu na zęby, a druga do codziennej pielęgnacji zgryzu.
Szczoteczka ortodontyczna charakteryzuje się tym, że ma główkę z rowkiem w kształcie litery V i specyficznym układem włosia. Dzięki temu pacjentowi jest znacznie łatwiej czyścić metalowe łuki aparatu i wymiatać z jego zakamarków gromadzące się tam resztki pokarmów.
Rozpoczynając dokładne czyszczenie swojego aparatu ortodontycznego, najpierw trzeba z niego zdjąć wszystkie ruchome części i wyciągi. To sprawi, że znacznie łatwiej będzie nam dotrzeć do wszystkich łączeń w aparacie. W trakcie czyszczenia aparatu warto jest zacząć od elementów na zębach trzonowych i powoli przechodzić w kierunku zębów przednich. Najpierw zawsze powinno się czyścić najbardziej newralgicznego elementy aparatu ortodontycznego, a dopiero później przechodzić do czyszczenia znacznie łatwiej dostępnych zamków i łuków aparatu na zęby.
W trakcie czyszczenia aparatu każdemu zębowi powinno się poświęcać około 10 sekund. Wszystkie fragmenty aparatu czyścimy ustawioną mniej więcej pod kątem 45 stopni szczoteczką ortodontyczną. Powinno się ją przesuwać po zębach krótkimi pociągnięciami w przód i w tył. Dzięki temu uda nam się dotrzeć również do szczelin między aparatem a zębami. Trudnodostępne szczeliny i zagłębienia między łączeniami drucików i mostami w aparacie można łatwiej czyścić stosując nić dentystyczną.
Czyszczenie aparatu na zęby warto jest wykonywać po każdym spożytym posiłku, czyli mniej więcej 3-4 razy dziennie. Między posiłkami warto jest też stosować płyny antybakteryjne, które umożliwiają szybkie zwalczenie bakterii i wypłukują pozostałe jeszcze resztki jedzenia.