Odbudowa zębów na implantach to od lat najczęściej zalecany przez specjalistów sposób odbudowy utraconych przez pacjenta naturalnych zębów. Implanty zębowe umożliwiają bowiem nie tylko idealną odbudowę estetyki uśmiechu, ale również przywrócenie pełnej funkcjonalności układu żucia. Zanim pacjent zdecyduje się jednak na odbudowę zębów na implantach, powinien wiedzieć, ile czasu zajmuje połączenie się wszczepionych implantów stomatologicznych z kością oraz jak długo trwa gojenie się powstałych w wyniku zabiegu ran. O tym przeczytasz w naszym dzisiejszym wpisie na blogu!
Odbudowa utraconych zębów z zastosowaniem wszczepianych w dziąsło lub w szczękę implantów stomatologicznych to zdecydowanie najlepsza metoda przywrócenia estetyki i funkcjonalności układu żucia. Wykonany ze stopów tytanu lub z cyrkonu implant zębowy jest całkowicie biozgodny z tkanką kostną człowieka, dzięki czemu po wszczepieniu jest przez nią traktowany jak integralna część organizmu i obrastany, co sprawia, że implant jest tak samo połączony z kością jak naturalne zęby. W wyniku tego wokół implanta mogą zachodzić takie same procesy, jak wokół korzenia naturalnego zęba i dzięki temu zapobiega się atrofii, czyli procesom zanikowym kości. Implant zębowy ma bardzo długi okres trwałości, dzięki czemu jest rozwiązaniem na lata.
Najważniejszym etapem odbudowy zęba na implancie jest zabieg polegający na jego wszczepieniu w miejscu powstania luki w uzębieniu. Po wykonaniu zabiegu następuje proces ossteointegracji, czyli zrastania się tytanowego lub cyrkonowego implantu z tkanką kostną. Dzięki połączeniu się ze sobą tkanki kostnej i implantu stomatologicznego efekt odbudowy zęba jest trwały i może on wziąć na siebie powstające w jamie ustnej obciążenia mechaniczne. W zależności od tego, czy implant został wszczepiony w dolnym, czy w górnym łuku zębowym, ossteointegracja trwa od 2 do 6 miesięcy. Różnice te są związane z tym, że implanty w dolnym łuku zębowym mają tendencję do szybszego zrastania się z tkanką kostną. Kość żuchwy jest bowiem twardsza niż nieco gąbczasta kość szczęki.
W celu wszczepienia implanta stomatologicznego najpierw wykonywane jest nacięcie dziąsła, w które wprowadza się tytanową śrubę, czyli implant. Czas potrzebny do zagojenia się ran po wszczepieniu implantów zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, ile zostało wykonanych wszczepów, im było ich więcej, tym cały proces będzie trwał więcej czasu.
Ważny jest też ogólny stan zdrowia pacjenta oraz to, czy przed wykonaniem wszczepu wykonywano też regenerację kości. Zazwyczaj proces ossteointegracji i gojenia się ran zajmuje od 4 do 6 miesięcy i dopiero po tym czasie można przystąpić do wstawienia koron odbudowywanych zębów.