Wielu pacjentów myśli, że złamanie zęba zawsze wymusza konieczność jego późniejszego usunięcia. W określonych przypadkach, przy szybkim zgłoszeniu się na wizytę do gabinetu stomatologicznego, nie musi się tak jednak stać. Przy zaistnieniu określonych okoliczności złamanego lub silnie ukruszonego zęba nie trzeba usuwać.
Złamanie lub ukruszenie zęba najczęściej jest efektem nieleczonych ubytków próchniczych, lub uszkodzeń mechanicznych. Silne uszkodzenia mechaniczne dotyczą przede wszystkim zębów przednich. W wyniku długo niewykrytej choroby próchnicowej zębina ulega stopniowemu zniszczeniu i u pacjenta może dochodzić do ukruszeń lub do wypadnięcia fragmentów zęba.
Ukruszenie zęba powoduje powstanie w nim niewielkich ubytków tkanki. W tym przypadku naprawa zniszczeń nie będzie zbyt trudna i wystarczy interwencja lekarza w gabinecie stomatologii zachowawczej. Żeby przywrócić niewielką część ukruszonej zębiny, wystarczy światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe, które będzie idealnie dopasowane kolorem do barwy pozostałej części zęba i do pozostałych zębów w łuku. Alternatywną metodą odtworzenia utraconej części zęba może być też przyklejenie do powierzchni zęba licówki.
W przypadku większego złamania lub palnięcia korony zęba nie wystarczy już tylko proste odtworzenie utraconego fragmentu zębiny. W większości przypadków dochodzi wówczas bowiem również do uszkodzenia miazgi zębowej. Przed przystąpieniem do odbudowy zęba, najpierw konieczne jest wykonanie jego zdjęcia RTG, żeby sprawdzić skalę zniszczeń. Później dentysta przystępuje do leczenia kanałowego i dopiero później może się zająć odbudową korony zęba.
W trakcie odbudowy korony zęba także można skorzystać z materiału kompozytowego. Można też jednak umieścić w zębie wykonany z włókna szklanego wkład koronowo-korzeniowy, czyli sztyft, który pozwoli nie tylko na odbudowę korony zęba, ale też zapobiegnie późniejszym złamaniom.
Czyli złamanie zęba poniżej linii dziąsła. Naprawa takiej straty części zęba jest konieczna ze względu na ryzyko powstania w takich przypadkach przesunięcia w kierunku powstałego ubytku zębów sąsiadujących. Najczęściej w takich przypadkach stomatolog proponuje pacjentowi zabieg, który polega na wyciągnięciu zęba nieco do góry i użycia go jako podbudowy dla późniejszego wypełnienia protetycznego.