Jak wykonuje się tomografię komputerową zęba?

W leczeniu stomatologicznym stosowanych jest wiele metod diagnostycznych, które dają dentyście możliwość łatwego dobrania skutecznych w danych przypadkach metod leczenia. Jednym z ważniejszych badań jest komputerowa tomografia zębów. Jest to ważne badanie diagnostyczne, które stosuje się w celu szczegółowego zobrazowania badanej okolicy zęba. W dzisiejszych wpisie na blogu dokładniej opisujemy, co to jest tomografia zęba, jakie są najczęstsze wskazania do jej wykonania oraz jakie są jej największe zalety.

W jakich celach przeprowadzana jest tomografia zęba?

Tomografia komputerowa zęba w medycynie jest znana pod skrótem TK. Badanie to jest jednym z najczęściej wykonywanych w procesie diagnostycznych schorzeń zębów i przyzębia, przede wszystkim ze względu na to, że badanie TK pozwala uzyskać szczegółowy obraz przekrojowy badanego obszaru.

Poprzez wykonanie tomografii komputerowej stomatolog na wysokiej jakości zdjęciu może dostrzec:

  • rozwijającą się chorobę próchnicową zębów,
  • torbiele i innego rodzaju zmiany w obrębie zatok szczękowych,
  • kleszczenia kostne i obniżenie brzegu kostnego,
  • położenie kanału zębodołowego dolnego w stosunku do korzeni zębów żuchwy,
  • zęby zatrzymane,
  • ubytki kostne,
  • procesy zapalne,
  • zmiany nowotworowe.

Poprzez wykonanie tomografii 3D zębów można również określić jakość wykonanego  przeszłości leczenia kanałowego, natomiast u dzieci w okresie rozwojowym – obecność i ilość zawiązków zębów.

Jakie są zalety tomografii komputerowej zęba?

Tomografia komputerowa ma wiele zalet. Badanie to jest wykonywane z użyciem coraz nowocześniejszych aparatów, które poprzez zastosowanie zaawansowanych algorytmów obliczeniowych,  jeszcze bardziej zwiększają możliwości badania i są w stanie korygować powstające w jego trakcie zniekształcenia. Do ich powstania może dochodzić np. na skutek obecności w jamie ustnej nieusuwalnych metalowych elementów, takich jak np. wypełnienia amalgamatowe czy implanty stomatologiczne.

Podczas tomografii komputerowej stożkowej obraz 3D uzyskuje się w wyniku tylko jednego obrotu lampy wokół głowy pacjenta. W jego trakcie urządzenie wykonuje od 300 do 600 zarejestrowanych z różnych stron obrazów. Dzięki temu powstały obraz 3D może być przetwarzany na różne sposoby, tak aby dać potrzebne lekarzowi informacje. Czas trwania badania to zaledwie kilka sekund, a jego wyniki są dostępne już po kilku minutach. Badanie jest bezpieczne dla pacjentów, ponieważ znacznie ograniczona jest w nim ilość promieniowania. Ze względu jednak na to, że cały czas istnieje, nie zaleca się przeprowadzania tomografii u kobiet w ciąży.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta