Jak zadbać o zdrowe dziąsła?

Czy wiesz, że zdrowe dziąsła są kluczem do utrzymania pięknego uśmiechu i zdrowych zębów? Problemy z dziąsłami, takie jak krwawienie czy stany zapalne, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. W dzisiejszym wpisie na blogu S Dental Clinic opisujemy, w jaki sposób powinno się dbać o zdrowe dziąsła i jak można uniknąć problemów związanych z paradontozą.

Prawidłowe mycie zębów

Podstawą zdrowia jamy ustnej jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, przez minimum 2 minuty. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej techniki – czyli delikatnych ruchów od dziąseł w kierunku koron zębowych. Zwróć też uwagę na wybór odpowiedniej pasty do zębów, która powinna zawierać fluor. Tylko fluor jest bowiem w stanie wzmocnić szkliwo i skutecznie zapobiegać powstaniu próchnicy.

Stosowanie nici dentystycznej

Regularne używanie nici dentystycznej pozwala usunąć z przestrzeni między zębami resztki pokarmowe oraz płytkę nazębną. Nici dentystycznej należy używać raz dziennie, po wieczornym myciu zębów, przed snem. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu kamienia nazębnego oraz dbamy o zdrowie dziąseł.

Płyny do płukania jamy ustnej

Kolejnym elementem, który jest niezbędny do utrzymania zdrowych dziąseł jest codzienne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Warto wybrać te z zawartością składników antyseptycznych, które pomagają zwalczać bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. Pamiętaj jednak, że płyn do płukania nie zastąpi mycia zębów ani stosowania nici dentystycznej – jest jedynie dodatkowym wsparciem.

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym

Regularne wizyty kontrolne u dentysty pozwalają na wczesne wykrywanie problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Zaleca się ich przeprowadzanie co najmniej raz na pół roku. Dentysta oceni stan dziąseł oraz zębów i w razie potrzeby podejmie odpowiednie leczenie.

Zdrowa dieta

Dbając o zdrowe dziąsła, warto zwrócić uwagę także na swoją dietę. Ograniczenie spożycia cukrów oraz białej mąki pozytywnie wpłynie na kondycję naszych dziąseł. Ważne jest także spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały, zwłaszcza witaminę C (odpowiedzialną za wzmacnianie naczyń krwionośnych), witaminę D (poprawiającą wchłanianie wapnia) oraz wapń (wspomagający regenerację tkanek).

Rzucenie palenia

Palenie tytoniu ma negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, zwłaszcza na kondycję dziąseł. Dym tytoniowy utrudnia działanie układu odpornościowego oraz zwęża naczynia krwionośne, przez co organizm gorzej radzi sobie z procesami regeneracji. Osoby palące są również bardziej narażone na infekcje dziąseł i przyzębia.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta