Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?

Białe oraz lśniące zęby są wyznacznikiem urody, ale też ogromnym powodem do zadowolenia. Dodają posiadaczom pewności siebie, poprawiają ich samopoczucie oraz doprowadzają do tego, że taka osoba lepiej odnajduje się w towarzystwie. Nie ma też problemów z nawiązywaniem bliższych relacji z płcią przeciwną. Nie każdy może się jednak pochwalić białymi i zadbanymi zębami. Istnieją różnorodne czynniki, które mają wpływ na kolor zębów. Na niektóre z nich człowiek nie ma żadnego wpływu.

Kolor zębów - od czego konkretnie zależy?

Warto zdać sobie sprawę z tego, że kolor zębów w dużej mierze może zależeć od uwarunkowań genetycznych. Śnieżna biel nie jest naturalnym odcieniem zębów. Tyczy się to barwy szarej lub też kremowej. Nie trzeba więc podążać za utartymi stereotypami i nabawiać się kompleksów, gdy ogląda się gwiazdy filmowe, z których większość ma śnieżnobiałe zęby. W tym przypadku w grę wchodzi nawet wybielanie zębów, na które można sobie pozwolić w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Czasami zęby zmieniają swój kolor niezależnie od tego, czy też się o nie dba. Jeśli ludzie się do tego przyłożą, mają większe szanse na to, że ich zęby będą zdrowe oraz estetyczne. Będzie to miało wpływ również na ładniejszy uśmiech. Niekiedy przeszkodą może okazać się jakaś groźna choroba, więc warto odwiedzić gabinet dentystyczny, tak aby doświadczony stomatolog mógł postawić odpowiednią diagnozę.

Jakie czynniki mają największy wpływ na kolor zębów?

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć kolosalny wpływ na kolor ludzkich zębów. Można do nich zaliczyć:

  • regularne spożywanie czerwonego wina,
  • spożywanie dużych ilości kawy lub herbaty,
  • palenie papierosów,
  • przyjmowanie niektórych antybiotyków,
  • nieodpowiednia higiena jamy ustnej.

Oczywiście kolor zębów może mieć też związek z różnego rodzaju chorobami, które doprowadzają do tego, że na uzębieniu pojawiają się liczne przebarwienia. Wśród takich chorób znajduje się m.in. wrodzona porfiria. Jeśli na zębach pojawiają się natomiast kredowe, a następnie brunatne plamy, może być to oznaką fluorozy. Najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzić gabinet dentystyczny, a w razie przedłużających się problemów z kolorem zębów, zdecydować się na wybielanie zębów. Taki proces musi być jednak przeprowadzony przez odpowiednio wykwalifikowane osoby, które mają jednocześnie dostęp do nowoczesnego sprzętu i umieją się nim skutecznie posługiwać. Na szczęście nie jest to problemem i praktycznie każda osoba może sobie pozwolić na przeprowadzenie takiego zabiegu.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta