Leczenie wady zgryzu trwa długo, ale dzięki niemu ma się możliwość wyraźnego polepszenia estetyki uśmiechu oraz zapobiegnięcia problemom związanym z przeżuwaniem pokarmów i powstawaniem chorób zębów i przyzębia. Noszenia przez przynajmniej półtora roku stałego aparatu na zęby to jednak jeszcze nie jest ostatni etap leczenia. Cały proces leczenia wady zgryzu kończy leczenie retencyjne. W dzisiejszym wpisie na blogu Kliniki S Dental Clinic dokładnie opisujemy, na czym polega retencja.
Leczenie retencyjne to ostatni etap leczenia wady zgryzu, którego celem jest stabilizacja osiągniętych efektów leczenia. Konieczność retencji dotyczy pacjentów, którzy leczyli wadę zgryzu z zastosowaniem stałego aparatu na zęby. Zadanie stosowanego później aparatu retencyjnego jest utrwalenie osiągniętych efektów i zapobiegnięcie powrotu zębów na wcześniejsze pozycje. Konieczność przeprowadzenia retencji po zakończeniu leczenia ortodontycznego jest związana z tym, że utrzymujące ząb w konkretnej pozycji struktury wokół korzeni stabilizują się dopiero po około 12 miesiącach, brak retencji mógłby więc zagrozić zaprzepaszczeniem wcześniej osiągniętych efektów leczenia.
Samo leczenie retencyjne nie zawsze wygląda tak samo. Wpływ na długość retencji i na to, jaką metodę, czyli jaki rodzaj aparatu retencyjnego się na tym etapie zastosuje mają:
Aparat retencyjny (retainer) zazwyczaj należy nosić jeszcze przez przynajmniej kilkanaście miesięcy po zakończeniu leczenia u ortodonty. Szczególnie duże znaczenie retencja ma w przypadku dzieci, u których szczęka i zęby cały czas pozostają w okresie rozwoju.
Wybór odpowiedniego aparatu retencyjnego powinien zależeć przede wszystkim od wieku pacjenta, od leczonej wcześniej u niego wady zgryzu oraz od stopnia jego zaangażowania do indywidualnych zaleceń ortodonty. W zależności od potrzeb można zastosować stały aparat retencyjny lub aparat ruchomy.
Stałe aparaty retencyjne są trochę inne niż te, które są stosowane w leczeniu wady zgryzu. Dzięki temu, że mocuje się je do wewnętrznej części zębów, pozostają całkowicie niewidoczne. Na początku mogą co prawda utrudniać mówienie, ale pacjenci bardzo szybko się do nich przyzwyczajają.
Ruchome retainery też powinny być noszone przez całą dobę, zgodnie z zaleceniami ortodonty. Pacjent koniecznie musi też dbać o ich właściwą higienę z użyciem letniej wody i pasty do zębów. Każdy ruchomy aparat retencyjny można regulować, ale powinien to robić wyłącznie ortodonta. Nie można tego robić samemu.