Zdrowe zęby w ciąży. Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży?

Wiele kobiet w ciąży zwleka z leczeniem stomatologicznym, obawiając się, że może ono zaszkodzić dziecku. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Mama, która nie dba o zęby, może przekazać swojemu maleństwu chorobotwórcze bakterie. Jak bezpiecznie dbać o zęby w czasie ciąży radzi dr Renata Świerdz-Sroka.

Nieleczone choroby zębów i dziąseł mogą być niebezpieczne dla matki i dziecka

U kobiet w ciąży zmienia się gospodarka hormonalna, co może w niekorzystny sposób oddziaływać na stan jamy ustnej, zwłaszcza dziąseł. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia próchnicy z uwagi na zmianę nawyków żywieniowych i dolegliwości ze strony układu trawiennego ciężarnej. Brak odpowiedniego leczenia może prowadzić do groźnych powikłań tj. białkomocz, nadciśnienie tętnicze, niska waga urodzeniowa dziecka, a nawet przedwczesny poród. Dlatego też każda kobieta ciężarna powinna regularnie odwiedzać stomatologa — mówi dr Renata Świercz-Sroka z PRZYCHODNIA STOMATOLOGICZNO-PROTETYCZNA S-DENTA CLINIC.

Najlepszy czas na leczenie stomatologiczne

Kobiety nie powinny obawiać się podjęcia leczenia zębów w trakcie ciąży. Nie stanowi to zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka. Jedynym czynnikiem, który może wywołać niepotrzebny stres, jest ból związany z przeprowadzanym zabiegiem. Można jednak go wyeliminować, stosując znieczulenie miejscowe, które jest całkowicie bezpieczne. To samo dotyczy wyrywania zębów. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, nie warto zwlekać. Zepsuty ząb jest siedliskiem bakterii, które mama może przekazać swojemu maleństwu. Zwiększa to ryzyko wystąpienia próchnicy w zębach mlecznych dziecka. Najlepszym okresem na podjęcie leczenia stomatologicznego jest drugi i trzeci trymestr ciąży. Nie jest wskazane natomiast prześwietlanie zębów, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jednakże współczesna medycyna oferuje rozwiązania, które umożliwiają bezpieczne wykonanie zdjęcia u kobiet w ciąży, gdy jest to niezbędne do prawidłowego leczenia.

Codzienna higiena i prawidłowa dieta to podstawa

W czasie ciąży należy jeszcze większą uwagę przykładać do codziennej higieny jamy ustanej. Dolegliwości trawienne kobiet w ciąży tj. wymioty mogą przyczynić się do erozji szkliwa. Dlatego też dokładne szczotkowanie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie to podstawa. Dodatkowo zaleca się używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. W ramach profilaktyki można wykonać zabieg stomatologiczny, polegający na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków. Warto również zadbać o dietę bogatą w warzywa, które dostarczą kobiecie zestaw niezbędnych witamin. To również wpłynie na kondycje zębów dziecka w jego późniejszym rozwoju.

Jak widać, właściwa higiena jamy ustnej oraz szybkie podjęcie leczenia stomatologicznego jest niezwykle ważne dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Nie warto więc zwlekać z wizytą u dentysty i regularnie kontrolować stan uzębienia.

Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta
Stomatologia Warszawa Ursynów, Stomatolog Piaseczno, klinika stomatologiczna, dentysta, ortodonta